Jak się przygotować do rezonansu magnetycznego?

Rezonans magnetyczny to badanie niezwykle uniwersalne, które wykazuje wiele różnych dolegliwości i chorób. Wielu lekarzy często zleca je swoim podopiecznym. Warto jednak pamiętać o najbardziej istotnych regułach przygotowania się do rezonansu, aby uniknąć wszelkich uszczerbków na zdrowiu.

Przygotowanie do badania

Zalecenia są niezwykle proste, ale nie można ich bagatelizować. Przede wszystkim trzeba otrzymać skierowanie oraz dostarczyć wynik badania krwi, które miało miejsce w ostatnim czasie. Nie należy spożywać żadnych posiłków na dwie godziny przed rezonansem, chyba że ma miejsce w trakcie znieczulenia – wtedy musimy być zupełnie na czczo. Jeśli będziemy stosować się do tych zaleceń, możemy mieć pewność, że rezonans magnetyczny gdańsk odbędzie się bez zarzutów, a wyniki będą rzetelne i obiektywne. 

Przeciwwskazania

Istnieje również kilka przeciwwskazań. Rezonans magnetyczny nie może mieć miejsca, jeśli pacjent posiada rozrusznik serca lub w jego ciele tkwi odłamek metalu lub innego typu ciała obce, które reagują na magnes. Obecność na rezonansie w takim stanie może prowadzić do znacznego pogorszenia stanu zdrowia, a w niektórych przypadkach także nagłej śmierci. Zaleca się zatem rozsądek oraz dbanie o swoje zdrowie. Także osoby, które dysponują na przykład aparatem ortodontycznym lub klipsami naczyniowymi, nie powinny wziąć udziału w badaniu, chociaż jest to z pewnością przypadek do przedyskutowania z lekarzem.