Co leczy neurolog dziecięcy

Ze względu na liczbę otrzymywanych z różnych miejsc bodźców nasze układy nerwowe są coraz mocniej  skazane na szwank. Żyjemy w społeczeństwie informacyjnym, gdzie część informacji w rzeczywistości jest do niczego. Do tego dochodzą inne składowe, które skutkują tym, że niestety coraz powszechniejszym zjawiskiem są różnego rodzaju problemy na tle nerwowe(ym). Również wśród najmłodszych. Dzieci coraz częściej dotknięte zostają schorzeniami na tle nerwowym. By właściwie je diagnozować konieczny jest neurolog dziecięcy w Poznaniu. Problemem jest dosyć mała liczba lekarzy tym się zajmujących. Gdzie można udać się do neurologa dziecięcego? Poznań, Warszawa, Gdańsk, Kraków – ogólnie rzecz biorąc duże ośrodki.

jakimi chorobami zajmuje się neurolog dziecięcy?

Podstawowym celem neurologa dziecięcego jest zdiagnozowanie i zareagowanie w odpowiedni sposób na wszelkiego rodzaju okołonerwowe zaburzenia występujące u naszych pociech. zdiagnozowanie zaburzenia w wieku młodzieńczym zwiększają szans(ę) na należyty(e) dorastanie dziecka. Dająszansę(ą) na całkowite wyleczenie schorzenia.

Schorzeń, które są w grupy kompetencji neurologa dziecięcego jest ogrom. Jest to m.in. nadpobudliwość, epilepsje, różnego typu zaburzenia – aparatu mowy, insomnia. Także, gdy młody człowiek stwarza kłopoty w szkole, powinien zbadał(ć) go neurolog. Poza leczenia(em) i profilaktyki(ą) zaburzeń rutynowych, neurolog dziecięcy ma pod swoją opieką dzieci(ćmi) po uszkodzeniach mechanicznych, wypadkach, z wadami poporodowymi – od tych najbardziej poważnych do tych w mniejszym stopniu wpływających na codzienne życie. 

Najczęściej spotykane przypadłości nerwowe u dzieci

Do najczęściej diagnozowanych przypadłości o charakterze nerwowym u dzieci zalicza się przede wszystkim nadpobudliwość i epilepsje. Czym się cechują i jak im przeciwdziałać?

Nadpobudliwość psychoruchowa z zaburzeniami uwagi określa się powszechnie znanym skrótem ADHD. Zaburzenie ta(o) jest kłopotliwa tak dla dziecka, jak również otoczenia. Zdarza się, że, przez nie zdających sobie sprawy rówieśników czy nauczycieli, nazywane jest mianem źle wychowane. Do symptomów nadpobudliwości zaliczyć można m.in. bezsenność, agresję, rozkojarzenie, łatwość popadania w konflikty czy nadmierną gadatliwość. Jeśli występują objawy(ów), powinno udać się z pociechą na wizytę do psychiatry albo neurologa dziecięcego. Kluczowa jest też ścisła wymiana informacji lekarza z opiekunami i nauczycielami. W wyjątkowych okolicznościach należy przemyśleć indywidualny tryb nauczania dla dziecka. Odpowiednie podejście do sprawy daje szansę na złagodzenie objawów i widoczną poprawę.

Kolejnym dosyć często występującym u dzieci problemem o podłożu neurologicznej(ym) są ataki padaczki. Ataki padaczki u osób w młodym wieku mogą mieć różnorakie powody. Aby wykrycia jednostki chorobowej lekarz rozmawia z opiekunami a także przeprowadza szereg niezbędnych badań kontrolnych. Po zdiagnozowaniu padaczki, neurolog dziecięcy zaleca odpowiednie, dopasowane do potrzeb dziecka leki. Ważne są wtedy też okresowe kontrole i obserwacja dziecka. Odpowiednio zaplanowana(e) leczenie daje duże szanse na ograniczenie objawów i normalne(ą) codzienność dla malucha.

Co przygotować idąc z pociechą do neurologa?

W przypadku zaobserwowania zaburzeń neurologicznych u dziecka, rodzic powinien jak najszybciej umówić wizytę u neurologa dziecięcego. Niezbędne jest by wziąć z sobą na taką(e) wizytę pełnej historii choroby, jak również książeczki zdrowia dziecka. W sytuacji gdy wcześniej mały pacjent miał(o) wykonywane badania pod kątem neurologicznym, powinno się pokazać także rezultaty tychże badań.

Gdzie znaleźć kompetentnego neurologa dziecięcego?

Przed wizytą nie zaszkodzi poszukać w internecie informacji o lekarzy(ach). Można znaleźć tam dane o tym gdzie przyjmuję rekomendowany neurolog dziecięcy. Poznań, Wrocław, Katowice i inne miasta wojewódzkie – tutaj można się spodziewać większej liczby lekarzy, trochę gorzej zapewne jest w mniejszych miastach. W tej sytuacji z pomocną dłonią przychodzi sieć.