Czy garnitur w kratę to właściwy wybór?

Krata raczej nie kojarzy się ze wzorem popularnym na garniturach dla mężczyzn. Mimo wszystko, ostatnio wraca ona do łask, także na formalnych zestawach. Jest to wzór niezwykle chętnie wybierany szczególnie w modzie ślubnej, i wbrew pozorom pasuje ona do większości sylwetek.  Po taki ubiór sięgają zarówno młodzi, jak i starsi mężczyźni. Niewątpliwie krata odznacza się w grupie gładkich, jednokolorowych garniturów. Oczywiście do tak osobliwego zestawu powinno się umiejętnie dobrać inne dodatki jak buty, koszula czy muszka. Na jakie okazje wybrać garnitur w kratę? Jak właściwie wybrać rodzaj kraty?

Historia garnituru w kratę

Jak wiadomo moda na garnitury w kratę powróciła na salony stosunkowo niedawno, zdecydowanie nie jest to współczesny wzór. Tego typu garnitury cieszyły się największą popularnością już w latach dwudziestych. Wówczas jednolite zestawy uważano za ekstrawaganckie.  Wtenczas za wzór mody uchodził ówczesny książę Walii – Edward VIII. Do dziś funkcjonuje określenie „krata księcia Walii”, które znaczy specyficzny biało – czarny deseń przełamany niebieską nitką. Szczególnie lubili go młodzi Brytyjczycy oraz Amerykanie, uważając to za nowoczesną alternatywę jednolitych kompletów. Garnitur w kratę łączony jest również z ubiorem myśliwych, gwiazd kina, czy filmowych gangsterów. W następnych latach wyszły one z łask, aby z powrotem do nich powrócić kilka lat temu. W chwili obecnej jest to wzór bardzo lubiany zwłaszcza przez przyszłych panów młodych, ale również na spotkania formalne i duże przyjęcia, gdzie na pewno będzie się odznaczał.

Koszula do garnituru w kratę

Garnitur w kratę idealnie nada się szczególnie dla mężczyzn którzy chcą wyróżnić się w tłumie, a także takich, którzy nie boją się eksperymentować z modą. Aby taki ubiór wyglądał dobrze, trzeba dobrze dobrać wszystkie dodatki. Jednym z najważniejszych jest niewątpliwie koszula. Można tutaj trzymać się reguły, że kiedy w naszym stroju dominuje jakiś wzór, reszta powinna być jednolita, gładka. Wybierając garnitur warto szukać  „bezpiecznej” kraty, która delikatnie kontrastuje z kolorem przewodnim. Oznacza to, że do granatowego garnituru dobrze będzie wyglądała delikatna, jasnoniebieska krata. W przypadku koszuli warto znaleźć gładką i stonowaną. Nie zawsze oznacza to kolor biały, warto próbować z innymi kolorami zgodnie z zasadami dobrego gustu. Na pewno garnitur w kratę nie eliminuje zupełnie jakichkolwiek wzorów na koszuli. Należy je po prostu dopasować starannie z wyczuciem dobrego smaku.

Dodatki do garnituru w kratę

Wybór właściwych dodatków do garnituru w kratkę zależy od typu stylizacji jaką chcemy stworzyć. Inne będą pasowały do formalnego spotkania biznesowego, a inne do nieoficjalnego spotkania ze znajomymi. Interesujące połączenie ten ubiór tworzy w zestawieniu z tenisówkami w stylu casual. Dobór dodatków zależy także od rodzaju kraty, prościej jest je dopasować do delikatnego, nie wyzywającego wzoru. Warto dopasować koszule jednolite, kolorystycznie nawiązujące do koloru reszty ubioru. W przypadku uroczystości formalnych warto także wybrać klasykę w przypadku butów. Najlepiej wybierać proste, skórzane, kolorystycznie dobrane do reszty ubioru. Eleganckiego stylu dopełnią odpowiednio dobrane spinki do mankietów. Część mężczyzn chętnie do większości stylizacji zakładają zegarki, co także jest dobrym pomysłem jeśli chodzi o garnitur w kratę.

Czy garnitur w kratkę jest dobrym rozwiązaniem dla pana młodego? 

W ostatnich latach krata na garniturze jest chętnie wybierana przez przyszłych panów młodych. Jednakże jest to stosunkowo odważny wzór, dlatego trzeba zastanowić się komu będzie najlepiej pasował? Wbrew panującemu przekonaniu garnitur w kratkę jest idealnym wyborem właściwie dla każdego mężczyzny. Krata na tym zestawie może być zarówno wyrazista, jak i bardziej subtelna, dlatego odpowiednio dobrana będzie pasowała do każdego rodzaju sylwetki pana młodego. Jeżeli sami nie umiemy wybrać pasującego wzoru, warto przed tak ważnym wydarzeniem jakim jest ślub zasięgnąć rady profesjonalnego stylisty. Nie można zapominać, że krata jest właściwym wzorem zarówno dla młodych mężczyzn, jak i tych dojrzałych. Wszystko zależne jest od właściwego dopasowania koloru, fasonu itp. Często wesele organizowane są z wyjątkowym motywem przewodnim. Garnitur w kratę jest strzałem w dziesiątkę w przypadku ślubu w stylu boho, rustykalnym czy w stodole.  

Garnitur w kratę – wiele wariantów stylizacji

Warto postawić na garnitur w kratę, jeżeli pragniemy wyróżnić się z tłumu, a także pokazać, że znamy się na obecnie panujących trendach. Oczywiście nie zawsze trzeba ubierać całego kgarnituru na raz. Na mniej formalne spotkania można wybrać np. spodnie w kratę, a do tego sweter w stylu casualowym. Marynarka w kratę natomiast dobrze się zarówno do jeansów, jak i chinosów. Taki komplet jest doskonałym strojem pozwalającym komponować wiele różnych kompozycji stylistycznych. Krata w ubiorze oficjalnym, jak i tym codziennym jest idealnym wyborem o każdej porze roku. Ślub jesienią jest okazją do pokazania się w brązach, szarościach, beżach. Odważniejsi panowie mogą postawić na mocniejsze kolory jak na przykład burgundy czy szmaragd. Tak dopasowany komplet pana młodego na pewno zaakcentuje jego charakter ale także go wyróżni.