Czym chirurg stomatologiczny różni się od dentysty i co wchodzi w zakres jego obowiązków?

Nie można zaprzeczyć, że w przypadku bólu zębów lub wszelkich przypadłości jamy ustnej należy wybrać się do lekarza. W dzisiejszych czasach medycyna jest w stanie nieustannego rozwoju,  a takich specjalistów jest coraz więcej, także jeśli mowa o dbaniu o doskonały stan uzębienia. Mnóstwo pacjentów często zastanawia się, czy z daną przypadłością lepiej odwiedzić fachowca takiego jak dentysta, czy może chirurg stomatologiczny (Gryfino) będzie lepszym rozwiązaniem. Wytłumaczymy dziś różnice pomiędzy tymi dwoma zawodami, a także przedstawimy, w jakich wypadkach należy skorzystać z usług jednego lub drugiego. Temat jest bardzo prosty, lecz wydaje się, że stosunkowo mało osób zdaje sobie sprawę z tych różnic.

Podstawowe fakty oraz zadania – chirurg stomatologiczny, dentysta, ortodonta

Nade wszystko warto na samym początku zauważyć, że fachy takie jak chirurg stomatologiczny, dentysta, a także ortodonta, różnią się od siebie, niekiedy bardzo drastycznie.

Denstysta

Zaczniemy może od fachu najpowszechniejszego, a więc dentysty. Dentysta to specjalista, która zajmuje się leczeniem różnorakich dolegliwości zębów oraz szczęki.

Ortodonta

Ortodonta z kolei to fachowiec, który zajmuje się nade wszystko regulowaniem ułożenia zębów oraz decyduje o leczeniu aparatami zębowymi czy też szynami stomatologicznymi.

Chirurg stomatologiczny

Z kolei chirurg stomatologiczny to profesjonalista, który wykonuje znacznie szerszy wachlarz zadań z pewnego prostego względu – nie zajmuje się tylko zębami, jak poprzednio opisani specjaliści, ale także całym obszarem jamy ustnej. Czyni to z niego lekarza, który sprosta nawet najbardziej skomplikowanym wyzwaniom, takim jak chociażby implantologia. 

W czym może pomóc chirurg stomatologiczny i w jakich sytuacjach warto się do niego wybrać?

Warto zdawać sobie sprawę, że zakres oferty chirurga stomatologicznego jest o wiele bardziej obszerny od zwykłego dentysty. W zakres jego usług wchodzi między innymi pozbywanie się zęba mądrości czy wycinanie wszelkich ubytków w zębach, jak również implantologia (Gryfino), to znaczy wszczepianie implantów zębów. Chirurg stomatologiczny jest również fachowcem, do którego warto wybrać się, kiedy istnieją podejrzenia, że mamy nowotwór kości twarzoczaszki lub jamy ustnej – dzięki swoim kwalifikacjom chirurg stomatologiczny (Gryfino) z pewnością będzie umiał poradzić sobie z tego rodzaju przypadłościami. Podsumowując, chirurg stomatologiczny jest zawodem niezwykle rozległym i wymagającym olbrzymich kompetencji, ale przy tym również odpowiedzialny. Wszyscy pacjenci udający się do chirurga stomatologicznego mogą liczyć na efektywne zażegnanie nawet najbardziej nieprzyjemnych objawów dotyczących nie tylko zębów, ale i całego wnętrza jamy ustnej.