Czym różni się żłobek od klubiku dziecięcego?

Mamy, które po zakończeniu urlopu macierzyńskiego wracają do pracy w pełnym wymiarze godzin powinni wybrać dla dziecka właściwą placówkę. Jest to duży stres zarówno dla dziecka, jak i dla opiekunów. Z tego powodu warto poszukać bardzo dobrej i sprawdzonej placówki, do której nasza pociecha będzie chodzić z uśmiechem na ustach. Jeśli nie ma pomocy ze strony babć czy opiekunki, rodzice powinni wybierać pomiędzy państwowymi i prywatnymi placówkami dziecięcymi. Dla mniejszych dzieci wybór jest pomiędzy żłobkami a klubami dziecięcymi. Jakie są różnice pomiędzy tymi dwiema placówkami? Jakie są różnice pomiędzy żłobkiem a klubikiem dziecięcym? Kto powinien wybrać żłobek, a kto klub dziecięcy?

Dlaczego warto wybrać żłobek?

Żłobki są miejscami, których najistotniejszym zadaniem jest zagwarantowanie opieki najmłodszym dzieciom. Do żłobka mogą chodzić dzieci już od skończenia 20 tygodni, aż do 3 roku życia. Niekiedy, w wyjątkowych sytuacjach uczęszczają tam także czterolatki, kiedy nie ma miejsca w przedszkolach. Jak długo może przebywać dziecko w żłobku? Zazwyczaj jest to maksimum 10 godzin dziennie, ale w uzasadnionych przypadkach po złożeniu podania i opłaceniu nagdodzin, czas ten może zostać przedłużony. Kto może zostać właścicielem żłobka? Poza jednostkami samorządowymi, właścicielem żłobka mogą być osoby fizyczne, instytucje publiczne, a także jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. 

Dla kogo klubik dziecięcy będzie odpowiednim wyborem

Tak jak w sytuacji żłobka, najistotniejszym zadaniem klubiku dziecięcego jest zorganizowanie opieki dla najmniejszych dzieci. Nie można zapominać, że do takiej placówki mogą być zapisane dzieci, które ukończyły 1 rok. Istotne jest to, że w klubie dziecięcym dziecko może przebywać 5 godzin dziennie bez możliwości przedłużania. Kluczową kwestią jest to, że w przypadku klubu dziecięcego w zajęciach mogą brać udział także rodzice, natomiast w żłobku jest to zabronione. Taki klubik jest częściej wybierany przez opiekunów, którzy chcą tylko przyzwyczaić dziecko do opieki przez inną osobę. Jest on niezwykle popularny pośród rodziców mających nienormowany czas pracy, albo wykonujących pracę online. Jest to dobra opcja opieki, aby przygotować dziecko do późniejszego chodzenia do przedszkola, ponieważ mogąc uczęszczać tam razem z opiekunem, czuje się bezpieczniej. 

Jak otworzyć żłobek albo klub dziecięcy? 

Zarówno w przypadku żłobka, jak i klubu dziecięcego może je założyć osoba fizyczna, jednostki samorządowe, a także instytucje publiczne. Mimo wszystko kryteria są trochę inne jeśli chodzi o żłobek i inne jeśli chodzi o klub dziecięcy. Na czele obydwu tych placówek staje dyrektor. Obejmując to stanowisko trzeba posiadać studia wyższe i 3 – letnie doświadczenie w pracy z dziećmi. Oczywiście, zakładając obydwie te placówki, zakładana jest działalność gospodarcza, która regulowana jest odpowiednimi przepisami. Bardzo istotnym aspektem jest posiadanie właściwego lokalu, który spełnia przepisy sanitarno – lokalowe, oraz przeciwpożarowe. Oczywiście w takich placówkach musi zostać zatrudniona odpowiednia kadra spełniające pewne wymogi. W żłobku musi być zatrudniona również pielęgniarka. Kolejną kwestią, o której należy pamiętać jest wyżywienie dla dzieci. W tym przypadku są dwa rozwiązania: posiłki przywozi firma cateringowa z zewnątrz lub są one przygotowywane na miejscu w placówce, jeśli dysponuje odpowiednią kuchnią. Z tego względu, że najmłodsze dzieci potrzebują szczególnego traktowania, wymagania dla danego obiektu określa inspektor sanitarny. Założenie żłobka albo klubu dziecięcego wymaga zdobycia do właściwego rejestru. 

Co lepiej wybrać żłobek czy klub dziecięcy? 

Rodzice stojący przed wyborem najlepszej placówki dla swojego dziecka, zadają sobie pytanie co będzie lepsze – żłobek w Gorzowie Wielkopolskim czy klub dziecięcy? Odpowiedź na to pytanie z całą pewnością nie jest jednoznaczna. Należy rozważyć, czego oczekują rodzice i ile czasu dziecko będzie przebywać w placówce. Jeśli potrzebna jest opieka całodzienna, bo rodzic pracuje na cały etat, a co więcej musi jeszcze dojeżdżać, wybór jest prosty – żłobek. Inaczej wygląda problem, kiedy potrzebna jest opieka tylko na parę godzin dziennie, wtedy można przyjrzeć się bliżej klubom dziecięcym. Bywa, że jednak nie ma wyjścia, bo np. dziecko nie dostało się do wybranego żłobka. W takiej sytuacji będąc na liście rezerwowej może uczęszczać do klubu malucha i powoli oswajać się z obecnością innych dzieci i opiekunami innymi niż rodzic.

Wiele klubów dziecięcych w Gorzowie Wielkopolskim posiada w swojej ofercie tzw. karnety. Wówczas dziecko może przychodzić jedynie na kilka godzin, a rodzic nie płaci za cały dzień. To, którą placówkę opiekunowie wybiorą, jest ich osobistym wyborem. Natomiast trzeba pamiętać, że obydwa miejsca zostały stworzone z myślą o dzieciach, żeby zagwarantować jak najlepszą opiekę. I tu i tu dziecko z pewnością będzie bezpieczne, a jego rozwój odpowiednio stymulowany. Rygorystyczne kryteria przyjęcia sprawiają, że są tam zatrudniane osoby, mające wiedzę o tym jak zajmować się małymi dziećmi. Maluch, który uczęszcza na zajęcia z pozostałymi dziećmi lepiej się rozwija i potrafi sobie poradzić z wieloma sytuacjami.