Gdzie (i w czym) może spać noworodek i niemowlak?

Pojawienie niemowlaka wprowadza bardzo duże zmiany w życiu jego opiekunów. Jeszcze przed zjawienie się w naszym życiu niemowlaka, jest dużo obowiązków, jakich należy dopilnować po to by po narodzinach i wyjściu ze kliniki, zarówno mama a także maluch posiadali komfortowe warunki. W jaki sposób im to zapewnić?

Czego unikać?

Przede wszystkim według statystyk lekarzy, trzeba zatroszczyć się o fakt, żeby noworodek przez pierwszy rok spało w pokoju opiekunów. Stanowi to fragment, o jakim wiele młodych par zapomina. Najpoważniejszym zagrożeniem w kwestii dzieci jest zdarzenie o nazwie SIDS – nieoczekiwana śmierć łóżeczkowa. Badacze pokazują, że można jej bez trudu uniknąć oczywiście poprzez wstawienie dziecięcego łóżeczka do sypialni rodziców. Szczególnie dlatego, iż do owego rodzaju zgonów pośród niemowląt dochodzi głównie poprzez zadławienie. Najmądrzejsze jest to , aby łóżeczko niemowlaka stało w bliskiej odległości łóżka rodziców. Pamiętajmy także o tym, iż w owych sytuacjach niebezpieczeństwem jest także to, gdy dziecko śpi z dorosłymi, ponieważ, że jest prawdopodobieństwo, że będzie przygniecione przez rodziców we śnie więc w wypadku tego rozwiązania trzeba być bardzo ostrożnym.

W czym ma spać noworodek?

Jeśli już wiemy, że najkorzystniejszym rozwiązaniem dla naszego malucha stanowi spanie w tym samym pomieszczeniu z opiekunami przypatrzmy się drugiej, tak samo istotnej, kwestii – w czym powinien spać maluch. Młodzi opiekunowie bardzo często decydują się na trzy rozwiązania:

  • Łóżeczko – jest to mebel zarówno odpowiedni w początkowych dniach życia dziecka jak i w dalszym czasie, więc jest zarówno funkcjonalny i oszczędny
  • Kołysanka lub kosz – zwłaszcza przez to, że rewelacyjnie usypia dziecko oraz pomaga opiekunom w prostszy sposób kołysać
  • Dostawka do łóżka rodziców – zarówno tak, jak wcześniej wymienione metody stanowi dużą wygodą szczególnie dla mamy, która posiada większą sposobność kontrolowania noworodka

Trzeba brać pod uwagę, że rodzice muszą dobrze dobrać tego rodzaju rozwiązanie, w szczególności mając na uwadze posiadany w swojej sypialni wolny obszar. Pamiętajmy także, to aby niemowlę spało bez zabawek.

Jakie materiały są najlepsze dla noworodka?

Podczas wyboru przyborów dla naszego maluszka, zwróćmy uwagę na to z jakiego surowca jest ono wykonane. Dla najmłodszych członków rodziny najlepiej sprawdzi się drewno, szczególnie fachowo zrobione. Drewniane kołyski dla dzieci albo łóżeczka są zarówno solidne jak i bezpieczne dla niemowląt. Co tym bardziej dla młodych rodziców jest dodaną wartością, gdyż dobrze wykonane łóżeczko lub kołyska drewniana posłużą nam jeszcze przez wiele lat, np. w wypadku kolejnego dziecka.