Jak dbać o podręczniki i zeszyty szkolne?

Co roku we wrześniu rodzice dzieci w wieku szkolnym muszą zmierzyć się często z niemałym wydatkiem- zakupem podręczników szkolnych. Część osób decyduje się na podręczniki całkowicie nowe z księgarń, a niektórzy kupują używane od starszych roczników. Warto zadbać o ich dobry wygląd chociażby z przyczyn czysto ekonomicznych- takie książki można odsprzedać. Bez względu na miejsce, gdzie podręczniki zostaną zakupione, trzeba nauczyć dzieci aby o nie dbały. Często w czerwcu podręczniki są bardzo zniszczone- pogniecione okładki, podarte kartki, wyrwane strony, plamy po herbacie. Wszystko to sprawia, że takie książki nadają się tylko do śmieci i nie ma możliwości ich sprzedaży. Ten problem dotyka nie tylko podręczników. Problemem są również zeszyty. Ale czy po zakończeniu roku warto zostawić stare zeszyty? Z pewnością tak! Zwłaszcza że, na zakończenie szkoły podstawowej, czy liceum odbywają się egzaminy, do których można przygotowywać się ze starych notatek. Aby tak było, warto o nie odpowiednio zadbać.

Źródło: Sklep z okładkami na książki i zeszyty

Jak przechowywać książki i zeszyty, aby się nie niszczyły?

Szacunek do książek powinien być zaszczepiony już od najmłodszych lat. Warto zadbać, aby dzieci już od wczesnego dzieciństwa umiały właściwie obchodzić się z książkami. Umożliwi to w późniejszym okresie zadbać o podręczniki szkolne, z których często się korzysta i szybciej się zużywają niż książka, którą czyta się tylko raz i później odkłada na półkę. Odpowiednią dbałość czy to o książki, czy o podręczniki należy zacząć już w momencie przechowywania. Na pewno książki nie lubią wilgoci. Dlatego kuchnia, czy łazienka są nieodpowiednimi pomieszczeniami do przechowywania tego typu rzeczy. Oczywiście należy także za wszelką cenę unikać polania. Nie tylko może to zniszczyć tekst, dodatkowo takie kartki mocno się marszczą. Po skorzystaniu z książki, należy odłożyć ją na miejsce i postawić w pionie, zapobiegnie to zagnieceniom i darciu okładki. 

Jak dbać o książki i zeszyty w drodze do szkoły?

Z pewnością najwięcej uszkodzeń ma miejsce w czasie noszenia książek. Zazwyczaj w plecaku szkolnym bardzo się niszczą, gdyż uczniowie wkładają je tam niedbale. Co więcej takie podręczniki, czy zeszyty mają często kontakt z drugim śniadaniem, co zdecydowanie im nie służy. Czasami podczas wyciągania z plecaka okładka się podrze, albo pomiędzy kartki wsunie się jakiś przedmiot, który może pognieść strony. Warto książki i zeszyty przenosić w plecaku w oddzielnej przegrodzie niż śniadanie, buty, czy napoje. Unikniemy w ten sposób choć części uszkodzeń. 

Dodatkowe zabezpieczenie zeszytów i książek

Oczywiście podstawą na co dzień w dbaniu o książki szkolne i zeszyty jest odpowiednie ich przechowywanie zarówno w domu, jak i w drodze do szkoły. Nie oznacza to, że nie warto dodatkowo o nie zadbać. Podręczniki, szczególnie te, które dzieci każdego dnia przynoszą do szkoły można dodatkowo obłożyć specjalnie do tego przeznaczoną okładką. Okładki na książki ochronią je przed kurzem, tłuszczem, szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Jeżeli zdecydujemy się zakupić foliowe okładki na książki, zapobiegnie to negatywnemu działaniu wilgoci na delikatne strony.  W sklepach papierniczych jest szeroki wybór okładek: foliowe, papierowe, kolorowe, gładkie, przezroczyste. Można zdecydować się również na pewien wzór obwoluty i kupić od razu pełen komplet. Oczywiście okładki trzeba odpowiednio dopasować do rozmiaru książki. Nie wszystkie książki są klasycznych rozmiarów, czasami trzeba iść do sklepu z kompletem książek, aby sprzedawca mógł dopasować odpowiednie. Na rynku dostępne są także okładki samoprzylepne. Jest to permanentny sposób nazabezpieczenie książek. Takiej obwoluty nie da się już zdjąć bez zniszczenia książki. Jeżeli mimo wszystko zdecydujemy się na ten rodzaj ochrony, są one bardzo polecane szczególnie dla podręczników z miękką okładką, i tych z wyjątkowymi wymiarami. Można zakupić taką okładkę i samodzielnie obkleić książki, nie trzeba specjalnie wybierać się do sklepu aby dopasować właściwy rozmiar. Jeśli chodzi o zeszyty, zwłaszcza te, w których są potrzebne notatki, także warto je zabezpieczyć. Często obwoluty na zeszyty są standardowych rozmiarów, i wystarczy powiedzieć sprzedawcy jaki zeszyt chcemy obłożyć. Oczywiście nie wszystkie podręczniki dzieci noszą do szkoły. Te, które często trzymane są w domu nie ma potrzeby wyposażać w okładkę. Wystarczy tylko staranne ich przechowywanie w odpowiednim miejscu w domu.

Czy w książkach można robić notatki?

Zdarza się, że w czasie zajęć trzeba w książce zaznaczyć najważniejsze fragmenty tekstu. Jeżeli po zakończeniu roku szkolnego zamierzamy sprzedać taką książkę, nie opłaca się to robić długopisem czy zakreślaczem. Najlepiej do tego wykorzystać ołówek, który później można z łatwością wymazać. Oczywiście, nie dotyczy to zeszytów ćwiczeń. Takie książki są często jednorazowe. Nawet jeżeli uczeń robi zadania miękkim ołówkiem, często na papierze pozostaje ślad, który uniemożliwia sprzedaż. Natomiast jeśli chodzi o podręczniki czy lektury szkolne, można dbać o notowanie w nich jedynie ołówkiem, który później można łatwo wymazać. Zadbany podręcznik ma zdecydowanie większą wartość, niż jego podniszczony odpowiednik, dlatego chociaż ze względów ekonomicznych można dbać o jego odpowiedni stan. Oczywiście nawet staranne zabezpieczenia i obwoluty nie pomogą, jeśli użytkownik nie będzie nauczony dbałości o podręczniki i zeszyty.