Jak odbywa się usuwanie kamienia nazębnego?

Można uznać, że obecnie niemalże każdy zetknął się z kwestią kamienia nazębnego. Według badań 9 na 10 osób ma z nim kłopot. Z tego powodu tak ważne są systematyczne przeglądy jamy ustnej u stomatologa. Warto wspomnieć, że pozbywanie się kamienia nazębnego nie jest trudne, a może uchronić przed poważniejszymi kłopotami jak np. paradontoza. Na pewno część osób jest znacznie bardziej narażona na rozrost kamienia niż pozostali. Ten problem dotyczy szczególnie amatorów kawy, palaczy papierosów oraz osób, które często piją zieloną herbatę. Niedostateczna higiena jamy ustnej również przyczynia się do powstania kamienia. Każdy kto choć raz doświadczył tego problemu zastanawia się czy można usunąć osad domowymi sposobami? Czy wyłączne rozwiązanie to odwiedzenie stomatologa?

Dopiero gdy mamy wyleczone zęby możemy pomyśleć o poprawianiu swojego uśmiechu i zrobić sobie licówki.

Skąd się bierze osad nazębny?

Prawie każdy zetknął się z problemem kamienia nazębnego. Dlatego bależy zadać sobie na pytanie skąd on się właściwie bierze i co to dokładnie jest? Można powiedzieć, że kamień nazębny to mieszanka bakterii, resztek pożywienia a także soli mineralnych. Gromadzi się on najczęściej w okolicy linii dziąseł po wewnętrznej stronie zębów w formie żółto – brązowego osadu. Może niszczyć zęby i być powodem tworzenia się próchnicy. Jest to idealna pożywka dla bakterii, które powodują stan zapalny dziąseł. Osad nazębny jest miejscem rozmnażania się drobnoustrojów, z tego powodu właściwa higiena jamy ustnej jest tak istotna. Często jednym z objawów rozwiniętego osadu nazębnego oprócz widocznego osadu jest również brzydki zapach z ust.

Domowe sposoby na pozbywanie się osadu nazębnego

Kiedy kamień nazębny jest tak rozwinięty, że staje się przyczyną próchnicy oraz stanu zapalnego dziąseł należy bezwzględnie iść na wizytę do dentysty. Jednakże w przypadku mniej zaawansowanego osadu warto zastosować domowe sposoby. Jednym z powszechniejszych jest domowej roboty masa z sody oczyszczonej i oleju kokosowego. Te dwa elementy wymieszane razem sprawnie mogą usuwać nieprzyjemny osad. Następną metodą usuwania kamienia nazębnego własnoręcznie jest ocet jabłkowy. Mycie zębów raz w tygodniu octem działa bakteriobójczo a także ma właściwości przeciwpróchnicze. Mało kto zdaje sobie sprawę, że do pozbywania się osadu nazębnego przydatne mogą się okazać również drożdże piwne. Stwarzają one w jamie ustnej środowisko niedobre dla rozwoju drobnoustrojów. Omawiając domowe sposoby leczenia osadu nazębnego nie można pominąć węgla aktywowanego. Wytwarza się z niego masę, która oprócz właściwości bakteriobójczych posiada też właściwości wybielające.

Kamień nazębny – leczenie u dentysty

Oczywiście należy próbować usunąć osad nazębny domowymi sposobami, zwłaszcza, że nie są one szkodliwe. Jednakże kiedy problem jest bardziej zaawansowany potrzebna może okazać się wizyta u lekarza stomatologa. Trzeba znaleźć lecznicę dentystyczną, w której będziemy czuli się dobrze. Duży wybór dentystów jest w miastach takich jak Olsztyn, Poznań, Kraków. Nie zawsze osad nazębny jest łatwy do leczenia, a często zdarza się, że znajduje się w miejscach niełatwo dostępnych. Wówczas niezbędna będzie pomoc stomatologa i użycie profesjonalnego sprzętu. Należy podkreślić, że usuwanie kamienia nazębnego jest istotną profilaktyką schorzeń w zakresie jamy ustnej takich jak paradontoza, próchnica czy stan zapalny dziąseł. Jest to jedna z najistotniejszych usług klinik dentystycznych, a sama procedura nie jest trudna do przeprowadzenia. Trzeba zadać sobie pytanie jak często należy zgłaszać się na leczenie osadu nazębnego? Lekarze stomatolodzy polecają przeprowadzenie tego zabiegu raz na rok. Z pewnością trzeba podejść do tego problemu w zależności od przypadku, gdyż część pacjentów ma skłonności do odkładania się kamienia, mimo dbania o higienę jamy ustnej. Najczęściej lekarz dentysta zaznacza potrzebę wykonania zabiegu w czasie przeglądów stomatologicznych. Warto pamiętać o regularnym pozbywaniu się osadu nazębnego, ponieważ może on zapobiec różnym kłopotom w przyszłości.