Jak ważna jest specjalizacja adwokata?

W teorii każdy prawnik może zająć się zarówno sprawą cywilną jak i karną. Może więc zdarzyć się sytuacja, w której prawnik tego samego dnia ma rozprawę w sprawie rozwodowej i o porwanie. Dlaczego więc popularniejsze stają się wyspecjalizowane kancelarie adwokackie, które nie biorą wszystkich spraw? Jakie wyróżniamy specjalizacje u adwokatów i dlaczego są takie ważne? Co sprawia, że w Warszawie wyspecjalizowane kancelarie adwokackie są bardzo popularne, a w niedużych miastach wciąż prawnicy nie przekonali się do tego modelu działania?

Kancelarie prawne butiki – czym są i jak pracują?

Od kilkunastu lat w Polsce można trafić na kancelarie adwokackie, które noszą nazwę butików. Są to kancelarie bardzo wyprofilowane i zajmują się jedynie takimi sprawami, które zawierają się w ich specjalizacji. Chodzi o to, że adwokaci pracujący w kancelarii wykwalifikowanej w prawie spółek nie podejmą się pracy przy sprawie rozwodowej. Są one mocno popularne w Warszawie, jednak małe miejscowości wciąż nie chcą wypróbować tego sposobu działania. Przyczyną jest to, że nie ma w nich aż tak dużego popytu na adwokatów i nawet tych ogólnych kancelarii adwokackich nie potrzeba tam za wiele.

Prawo aktualizuje się niesamowicie szybko i nadążanie ze zmianami w ustawach z każdej dziedziny jest wręcz nieprawdopodobne. Jeśli adwokaci specjalizują się tylko w konkretnej dziedzinie prawa to mogą być na bieżąco z następnymi aktualizacjami, a w konsekwencji zaoferują szybsze i bezsprzecznie wysokiej klasy obsłużenie klienta. Kancelaria ta nie zajmie się sprawami z innej dziedziny, dlatego że będzie się to wiązało ze zbyt długim czasem na wdrożenie się. Bezsprzecznie jest to rezygnacja, jednak wyrobienie prestiżu i przedstawianie się jako wyspecjalizowana kancelaria adwokacka często spowoduje, że więcej klientów potrzebujących rozwiązać swój kłopot w określonej dziedzinie pójdzie się właśnie do niej, zamiast do ogólnej kancelarii. Dzięki posiadaniu specjalizacji minimalizujemy konkurencję na rynku.

Co sprawia, że bycie wyspecjalizowanym adwokatem jest ważne?

Odnajdując odpowiednią dla nas dziedzinę prawa jesteśmy o wiele atrakcyjniejsi dla klientów. My nie mamy wątpliwości co do jakości usług, jakie oferujemy, a klient nie musi martwić się czy dobrze zrobił powierzając nam swoją sprawę. Niemożliwe jest aby adwokat był ekspertem w każdej specjalizacji, a prowadzenie spraw z prawa podatkowego i energetycznego jednocześnie spowoduje tylko, że utkniemy w papierach dotyczących obydwu i finalnie nie będziemy w stanie doskonale poprowadzić ani jednej.

Jeżeli jesteś adwokatem to z pewnością jest dla Ciebie ważne żeby znaleźć dobre miejsce pracy, w którym każdy będzie dostrzegał pracę, jaką wykonujesz. Dla wyspecjalizowanej kancelarii adwokackiej przygotowanie adwokata nie jest prostym zadaniem i potrzeba dużego nakładu pracy, dlatego też zależy im na utrzymaniu adwokata u siebie.

Prawo jest bardzo rozległe i można je podzielić na prawo rodzinne, cywilne, pracy, spółek, administracyjne oraz karne, a te można podzielić na jeszcze więcej bardziej drobiazgowych specjalizacji, w konsekwencji każdy powinien odnaleźć swoją mocną stronę.

Jak wybrać idealną specjalizację?

Możliwe są tak naprawdę dwa rozwiązania – można zająć się bardzo popularną dziedziną prawa, w której zawsze się coś dzieje i można liczyć na dużą ilość klientów, albo zrobić całkowicie odwrotnie i wybrać niszowy kierunek. Przy tym drugim rozwiązaniu może się okazać, że będziesz jednym z kilku adwokatów, którzy pracują z tą dziedziną prawa. Dzięki temu większość klientów będzie się zwracać właśnie do Ciebie.

Podczas wybierania specjalizacji można zadać sobie pytanie jaka branża nas interesuje i nie przerasta. Jeśli przerażają nas zabójstwa to prawdopodobnie nie powinniśmy zajmować się prawem karnym, dlatego że prowadzenie takich spraw może być dla nas zbyt trudne.

Powinniśmy też spojrzeć na miejsce, w którym planujemy pracować jako prawnik. W miejscowościach na południu kraju może nie być potrzebna kancelaria prawnicza specjalizująca się prawem morskim, a w Warszawie w przeciwieństwie do małych miejscowości mogą być potrzebni adwokaci wykwalifikowani w relacjach międzynarodowych.

Z roku na rok na rynku pojawia się wielu świeżych absolwentów prawa, którzy mają dużą konkurencję. Powinni się więc wyróżnić w pewien sposób, tak żeby nie być następnym prawnikiem od wszystkiego.

Tekst na podstawie informacji ze strony: Adwokat Katarzyna Topczewska