Jak wybrać idealny dom opieki dla seniora?

Czasem w naszym życiu przychodzi moment, kiedy jesteśmy zmuszeni poszukać opieki dla seniora. Nie ważne czym jest to spowodowane, zależy nam na znalezieniu perfekcyjnego miejsca, gdzie profesjonaliści zatroszczą się o naszego rodzica lub dziadka. Na co zwrócić uwagę przy szukaniu domu opieki? 

Różnice między domem pomocy społecznej i zakładem opiekuńczo-leczniczym

Państwowe domy opieki dzielimy na takie dla seniorów całkiem zdrowych i dla tych, którzy potrzebują stałej opieki lekarskiej. W domach pomocy społecznej nie powinno być problemu z otrzymaniem pokoju, ich koszt pokrywa w całości lokator i zapewniają tylko najważniejszą opiekę, zalicza się do tego miejsce zamieszkania, wyżywienie, ubrania oraz pielęgnację.

Dużo ciężej jest dostać się do zakładów opiekuńczo-leczniczych, gdzie udają się seniorzy z problemami zdrowotnymi. Poza podstawową opieką wymagają oni także opieki lekarzy i pielęgniarek. Ten koszt niemal w całości pokrywa NFZ.

Jak wygląda pobyt w prywatnym domu opieki dla seniora?

Wybrane prywatne domy opieki mogą być w części opłacane przez NFZ, jednak z reguły jest to wydatek od 2 do nawet 7 tys. zł co miesiąc.

Na ogół w prywatnych domach opieki trzeba dodatkowo płacić między innymi za leki, pieluchomajtki, bandaże, rękawice.

Jakie są więc udogodnienia w prywatnych domach opieki, które sprawiają, że wbrew wysokiej cenie wciąż są atrakcyjnym wyborem?

Przede wszystkim dostęp do lekarzy specjalistów jest dużo szybszy, w głównej mierze spowodowane jest to tym, że nie trzeba ograniczać się do wizyt na NFZ. W większości domów opieki znajduje się rehabilitant, który oferuje indywidualne zajęcia. Tak, są one płatne osobno, ale tak samo jak w przypadku lekarza – dostępne są na już, nie trzeba czekać na miejsce z NFZ.

Poza tym do takiego domu opieki dla seniora dostaniemy się od zaraz, nie musimy wypełniać ogromnej ilości formularzy, jak w przypadku publicznych domów pomocy społecznej.

No i dużo domów seniora ma trochę dodatkowych możliwości, takich jak indywidualna dieta, imprezy integracyjne, zajęcia dodatkowe, które rozwijają zainteresowania. Bardzo często warunki są atrakcyjniejsze niż w DPS a i koszt najtańszych prywatnych domów opieki jest porównywalny do tego w publicznych.

Na co zwrócić uwagę wybierając dom opieki dla seniora?

Przede wszystkim ważne jest wybranie takiej placówki, która znajduje się w dobrej lokalizacji. Należy pomyśleć o Sanus – dom opieki, leżący w Radlinie, tj. w sąsiedztwie takich miast jak Żory, Rybnik, Wodzisław Śląski czy Jastrzębie Zdrój. Z pewnością zaoferują Ci odpowiednią opiekę. 

Jeżeli tylko masz warunki to pojedź do ośrodka i rozejrzyj się co ma do zaoferowania. Najważniejsze jest sprawdzenie kompetencji opiekunów w domu seniora – to oni będą za niego odpowiedzialni. Następna istotna rzecz to otrzymanie informacji jak spędza się standardowy dzień w domu opieki – czy jest zorganizowana aktywność fizyczna, rozwijanie swoich zainteresowań czy ośrodek robi jakieś wydarzenia. Zapytaj się jak często można odwiedzać bliskiego i jak wygląda kwestia podawania posiłków.

Im więcej się dowiesz na tym etapie, tym spokojniejsi możecie być kiedy zostawicie tam swojego rodzica albo dziadka. Przecież to nie jest kilkudniowy pobyt w sanatorium, tylko przeprowadzka, więc ważne aby dla wszystkich było to wygodne.