Jak wygląda praca w biurze rachunkowym?

Biuro rachunkowe jest firmą, która zamiast przedsiębiorców podlicza podatki dochodowe, podatki od towarów i usług VAT. W wielu przypadkach prowadzi poza tym zbiór dokumentów kadrowych, czyli listy płac, wyliczanie dni urlopowych i sporządzanie deklaracji PIT. Do obowiązków dobrego biura rachunkowego należy dodatkowo tworzenie ksiąg handlowych i podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów.

Zarówno duże jak i niewielkie przedsiębiorstwa bardzo często wolą podjąć współpracę z biurem rachunkowym, niż prowadzić księgowość samemu. 

Na jakie biuro rachunkowe postawić

W Warszawie trafimy na ogromne ilości biur rachunkowych. Mogą to być nieduże rodzinne przedsiębiorstwa, wielkie firmy przyjmujące do pracy dziesiątki księgowych, ale także ogólnopolskie biura rachunkowe online. Jak wiadomo niełatwo jest odnaleźć , która będzie odpowiadać każdemu.

Warto zweryfikować, czy przedsiębiorstwo, któremu planujesz zostawić całą księgowość jest ubezpieczona od odpowiedzialności cywilnej i posiada Licencję Ministerstwa Finansów. Wprawdzie od 2014 roku nie trzeba mieć wykształcenia kierunkowego aby być księgowym. Nie trzeba też mieć certyfikatu Ministerstwa Finansów, ale to od nas zależy czy chcemy powierzać odpowiedzialność w ręce firmy, która może nie znać się na księgowości.

Kolejną rzeczą, którą powinno się sprawdzić jest istnienie tzw. opiekuna klienta. Niektóre biura księgowe oferują konkretnego księgowego, który ma za zadanie opiekować się Twoją firmą. Najczęściej masz bezpośredni kontakt do swojego opiekuna i ma on wszystkie sprawozdania o Tobie zawsze przy sobie. Korzystniejsze cenowo przedsiębiorstwa zazwyczaj nie mają takich możliwości i z reguły, kiedy potrzebujesz się czegoś dowiedzieć musisz zadzwonić na ogólną infolinię i poczekać, aż randomowy konsultant odnajdzie Twoje dane.

Dlaczego warto podjąć współpracę z biurem księgowym?

Przede wszystkim warto podjąć się współpracy z biurem księgowym z uwagi na fakt, że jest to gigantyczna oszczędność czasu. Prowadząc firmę często korzystniej jest przeznaczyć go na znajdowanie nowych kontrahentów, albo lepszą obsługę tych obecnych, niż na samodzielne prowadzenie ksiąg rachunkowych. W dodatku – aby dobrze prowadzić księgowość w firmie trzeba być na bieżąco z wciąż zmienianymi ustawami w zakresie rachunkowości.

Ostatni już czynnik to odpowiedzialność za uchybienia i przeoczenia. Jeżeli złożysz błędny protokół do Urzędu Skarbowego możesz otrzymać karę grzywny, albo, co gorsza, zarzut popełnienia oszustwa podatkowego. W przypadku kiedy opłacasz niezawodne biuro rachunkowe – to ono odpowiada za zrobione błędy.