Jakie jest idealne wyposażenie gabinetu stomatologicznego?

We wszystkich gabinetach stomatologicznych jest wiele dziwnych narzędzi, których używa stomatolog. Musi on porządnie ustalić co dzieje się z naszymi zębami albo dziąsłami i z dużą starannością dostać się do miejsc, w których niezbędna jest ingerencja. Większość akcesoriów stomatologicznych dentyści kupują w sklepach stomatologicznych online i zawsze dezynfekują albo sterylizują je przed zastosowaniem. Przyjrzyjmy się lepiej najważniejszym narzędziom w gabinecie stomatologicznym.

Artykuł został napisany w oparciu o stronę Megadenta – internetowy sklep stomatologiczny.

Rodzaje narzędzi stomatologicznych

Przyrządy stomatologiczne możemy podzielić na kilka rodzajów. Na początku warto wyszczególnić przyrządy diagnostyczne, które zobaczycie podczas niemal każdej wizyty u stomatologa. Następny rodzaj to narzędzia do profilaktyki stomatologicznej, to znaczy takie, które służą do usuwania kamienia nazębnego. Podczas leczenia kanałowego używane będą przyrządy endodontyczne, a w trakcie kuracji dziąseł przyrządy do periodontologii.

Poza tym we wszystkich gabinetach stomatologicznym znajdują się przyrządy do wypełnień stomatologicznych. W tych zestawach są nakładacze oraz upychadła, dzięki którym możliwe jest wetknięcie do ubytku jakiegoś wypełniacza. Prawdopodobnie wszyscy wiedzą, że stomatolodzy przeważnie zajmują się wyrywaniem zębów, a do tego niezbędne będą narzędzia ekstrakcyjne. Jeżeli za to będziemy mieć implant to potrzebny będzie komplet narzędzi do implantologii. W dodatku potrzebne są jeszcze narzędzia chirurgiczne i mikrochirurgiczne jak przykładowo pincety, nożyczki lub igłotrzymacze.

Czym są narzędzia diagnostyczne i kiedy ich potrzebujemy?

Bazowym przyrządem diagnostycznym jest zgłębnik stomatologiczny. Poprzez użycie go można skontrolować stan wierzchniej warstwy zęba, twardość zębiny a także szczelność i wytrzymałość wypełnienia zęba. Dodatkowo, przyrząd ten stosuje się przy opukiwaniu szkliwa w celu zweryfikowania stanu ozębnej. Zgłębniki występują w różnych kształtach. Wyróżnić możemy zgłębniki sierpowe, prostokątne oraz rozwartokątne.

Kolejnym bardzo popularnym przyrządem jest lusterko stomatologiczne. Dzięki lusterku lekarz stomatolog ocenia stan zębów, które są daleko i nie jest w stanie ich zobaczyć po prostu zaglądając do buzi. W dodatku przy jego pomocy lekarz ma możliwość skierowania snopu światła w każdy zakątek jamy ustnej.

W komplecie przyrządów diagnostycznych będzie też pęseta stomatologiczna. Umożliwia ona precyzyjne trzymanie małych akcesoriów, tamponów albo kulek waty i umieszczanie ich w jamie ustnej.

Każde narzędzie stomatologiczne zrobione jest ze stali nierdzewnej tak aby można było je dezynfekować i sterylizować. Można je z powodzeniem nabyć w sklepie stomatologicznym online.

Wiertła, kleszcze – jakie narzędzia stomatologiczne wyglądają najstraszniej?

Kleszcze to jedne z fundamentalnych przyrządów ekstrakcyjnych i służą do wyciągania korzeni, które zostały w dziąśle. Przede wszystkim używane są przez chirurgów stomatologicznych, których pracą jest wyrywanie zębów. Przyrząd ten nie jest lubiany przez pacjentów, wyglądem przypomina trochę kombinerki – posiadają tak zwane dzioby, które osiągają szerokość 3mm i to za ich pomocą łapane są korzenie zębów.

Następnym znienawidzonym przyrządem stomatologicznym jest wiertło. Przy jego pomocy lekarze stomatologii mają możliwość leczenia próchnicy, w związku z tym posiada je każdy gabinet. Możemy wyszczególnić wiertła stalowe, ze spiekanego węglika oraz diamentowe. Każde z nich ma inne właściwości i przeznaczenie. Wiertła stalowe najczęściej używane są do usuwania próchnicy. Wiertła ze spiekanego węglika są w większym stopniu wytrzymałe od stalowych i są stosowane w trakcie cięcia metalu oraz zębiny. Wiertła diamentowe za to są bardzo wszechstronne i bywają stosowane tak samo do szlifowania powierzchni szorstkich, jak i podczas pracy z twardymi tworzywami. 

Dobry stomatolog bardzo rzetelnie dobiera materiały i akcesoria stosowane do leczenia. Wszelkie niezbędne narzędzia można zakupić w internetowym sklepie stomatologicznym więc nie trzeba się martwić o ich osiągalność.