Język angielski w przedszkolu – jak wygląda nauka?

Jakie są metody nauki języka angielskiego w przedszkolu?

Jest wiele stylów nauki i całkowicie inne zostaną zastosowane w szkołach językowych dla dorosłych i młodzieży, a inne dla przedszkolaków. Dla małych dzieci bardzo często stosowane są:

  • nauka multisensoryczna,
  • sposób reagowania całym ciałem,
  • metoda komunikacyjna,
  • metoda audiolingwalna,
  • metoda bezpośrednia,
  • metoda immersji.

Na przykład nauka sensoryczna polega na przeprowadzaniu gier i zabaw po angielsku, dzięki czemu jest doskonała zarówno dla mniejszych, jak i trochę większych dzieci. Nauka przy pomocy metody reagowania całym ciałem także jest często widywana w przedszkolach, gdyż bazuje na reakcji motorycznej dziecka. Często stosowana metoda komunikacyjna widywana jest przy dzieciach, które są osłuchane z językiem obcym i zakłada ona, że od samego początku dzieci nie używają języka ojczystego.

Nauka języka angielskiego metodą immersji – jak wygląda?

Jedną z najczęściej stosowanych metod nauki języka w przypadku przedszkoli wielojęzykowych jest immersja. Jest ona tak często używana i ma rzeszę swoich fanów, gdyż uczy maluchów języka angielskiego, bez tłumaczenia wszystkiego na język ojczysty. Dzięki temu przedszkolaki zdobywają umiejętności językowe instynktownie, w podobny sposób jak swój ojczysty język. W ten sposób angielskiego najczęściej uczy się w przedszkolach niepublicznych dwujęzycznych, gdzie pracują osoby mówiące biegle po angielsku. Dzieci wykorzystują języka obcego w codziennych scenkach – w trakcie gier, posiłków albo spacerów. Daje to niesamowite skutki i sprawia, że maluchy nie stresują się przy używania go i nie myślą wciąż o tym, czy dobrego czasu wykorzystali, jak to dzieje się w przypadku dzieci starszych. 

Co daje nauka języka angielskiego w przedszkolu?

Dzieci im mniejsze, tym szybciej i prościej uczą się języka. U starszych dzieci ciężej jest wprowadzić część z wymienionych sposobów, na przykład tak bardzo docenianą immersję. Dzieci w wieku przedszkolnym ekspresowo uczą się nowych słówek i prostych zdań. Bardzo dobrze również sprawdza się w ich przypadku nauka z wykorzystaniem zabawy, co zazwyczaj nie będzie dobrym sposobem przy uczniach w wieku szkolnym. Powinno się jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach nauki takich maluchów. To co najważniejsze, to dzieci w przedszkolu mają krótki czas koncentracji i nie można planować kilku godzin nauki na raz. Dobrze czują się naśladując innych, co za tym idzie świetnie sprawdzi się odgrywanie scenek w teatrzyku. A na koniec – dzieci takie uczą się przez sytuacje aktywizujące zmysły. To właśnie dlatego świetnie jest poprowadzić naukę metodami naturalnymi, gdzie nie muszą siedzieć w ławce, ale bawić się oraz powtarzać rymowanki, czy też śpiewać piosenki. 
Bardzo ważne jest znalezienie właściwego przedszkola angielskiego, w którym nauczyciele będą umieli zająć się takimi dziećmi. Świetnie sprawdzi się więc przedszkole angielskie w Łomiankach.