Księgowy, księgowa – jak zacząć wykonywać ten zawód? Jakie kwalifikacje są potrzebne?

Nie można zaprzeczyć, że w dzisiejszych czasach dobra księgowa jest na wagę złota. Przyda się w każdej firmie, niezależnie od tego, czy mówimy o małym startupie, czy dużym i solidnym zakładzie pracy. Na szczęście profesjonalna księgowość jest bardzo łatwo dostępna, gdyż wiele osób decyduje się na pracę w miejscu, jakim jest biuro rachunkowe lub jednoosobowej działalności. Warto dowiedzieć się, jakie wymagania należy spełnić, żeby zostać księgową lub księgowym.

Profesjonalna księgowość – czym powinno cechować się biuro rachunkowe?

Profesjonalne biuro księgowe powinno charakteryzować się kilkoma istotnymi kwestiami. Nade wszystko obsługa klienta musi być odpowiednia – mowa tutaj przede wszystkim o indywidualnym podejściu do potrzeb każdej firmy, która chce skorzystać z usług, jakie oferuje dane biuro księgowe (takie jak chociażby Parakarion). Ważne jest także zupełnie sumienne podejście do wszystkich zadań – księgowość charakteryzuje się tym, że wymaga bycia dokładnym oraz rozważnym, w związku z czym księgowa powinna być osobą nad wymiar odpowiedzialną. 

Niezbędne kwalifikacje i wykształcenie, czyli jak zostać księgową

Nie ma w Polsce jeszcze konkretnych studiów, które automatycznie pozwalają na wykonywanie zawodu księgowej. Dobrze w związku z tym ukończyć jeden ze zbliżonych kierunków, takich jak ekonomia czy finanse i rachunkowość – z pewnością będzie to docenione przez biuro rachunkowe, jak również zapewni szeroką wiedzę oraz wymagane umiejętności, które pozwolą potem na pracę w miejscu, jakim jest biuro księgowe. Warto również podjąć pewne kursy umożliwiające poszerzenie kompetencji, gdyż księgowość nieustannie się rozwija i stawia przed księgowymi mnóstwo wyzwań.