Kupno ukuleli przez internet oraz stacjonarnie- wady i plusy

Mówiąc o ukulele zazwyczaj większość ludzi widzi po prostu niewielką gitarę. Co to jest ukulele? Ściślej mówiąc ukulele należy do grupy instrumentów szarpanych. Oczywiście swoim wyglądem przypomina gitarę, ale nieco się od niej odróżnia. Instrument ten pochodzi z wysp hawajskich. Ukulele zazwyczaj stosuje się jako instrument do akompanimentu, ale można grać na nim również solo. Ostatnio ukulele zdecydowanie zyskało na popularności, sklepy z instrumantami mają w swojej ofercie coraz więcej tych instrumentów. Czy ukulele można kupić tylko stacjonarnie? A może warto skorzystać z oferty sklepów zajmujących się sprzedażą online? 

Źródło: https://blog.przyjazne-ukulele.pl/ – blog o ukulele

Skąd się wzięło ukulele?

Ukulele wywodzi się z wysp hawajskich, ma filigranową budowę, oraz przyjemne dla ucha brzmienie. Jego początki sięgają schyłku XIX wieku. Jedne z pierwszych instrumentów zostały zbudowane przez portugalskich imigrantów, którzy w tamtych czasach pojawili się na Hawajach. Na instrumencie tym grała hawajska rodzina królewska, i wówczas instrument ten robił się coraz bardziej popularny. Wówczas zostało ono częścią hawajskiej, wesołej kultury. Na początku 20 wieku było kojarzone głównie z muzyką jazzową, a w następnych latach jego popularność powoli malała. Wówczas też, wykształciła się wersja ukulele, jaką znamy do dziś. Uznaje się, że nazwa ukulele znaczy skaczącą pchłę, co z kolei ilustruje brzmienie jakie wydaje ten instrument. 

Jak wybrać odpowiednie ukulele??

Najważniejsze, na co należy wziąć pod uwagę wybierając odpowiedni instrument dla siebie jest jego rozmiar. Warto dopasować go wzrostu przyszłego właściciela, co zdecydowanie ułatwi naukę, a także wpłynie na komfort gry. Warto pamiętać, że rozmiar nie świadczy tylko jego wielkości, ale również chodzi o dźwięk ukuleli. Na rynku dostępny jest rozmiar sopranowy, koncertowy, oraz tenorowy. Niewielkie instrumenty są znacznie głośniejsze od tych dużych oraz jego brzmienie jest krótkie. Najgłośniejszym ukulele jest to tenorowe, także wybrzmiewa najdłużej. Zdecydowanie większe ukulele przez swoje wymiary jest niewygodne, a jednocześnie znacznie droższe. Dlatego rozmiarem, który jest zalecany zwłaszcza dla początkujących jest sopran. Jest to dobry model również dla dzieci, osób niskich, a także dla osób, których ręce są niewielkie. Można uznać, że ukulele sopranowe jest najbardziej wszechstronne. Oczywiście po opanowaniu gry na mniejszym rozmiarze, warto wymienić na większy i stopniowo się z nim oswajać.  Poszukując swojego pierwszego instrumentu równie istotnym parametrem jest jego cena, gdyż nie wiadomo, czy jest to instrument dla nas. 

Jak zrobione jest ukulele?

Z czego zrobione jest ukulele? W sklepach znajdziemy instrumenty zrobione z wielu różnych materiałów. Najpopularniejsze, a jednocześnie najbardziej przystępne cenowo są te ze sklejki oraz tworzyw sztucznych. Za ukulele dreniane musielibyśmy zapłacić cenę dwukrotnie większą. Oczywiście to jak zrobione jest ukulele ma wpływ na jego brzmienie- jest on znacznie lepszy w przypadku drewnianego instrumentu. Mimo wszystko początkujący raczej nie dostrzeże różnicy, dlatego na początku nie warto inwestować zbyt wiele. Kolejnym istotnym aspektem przy wyborze idealnego instrumentu jest jego kształt. Te najpowszechniejsze są w kształcie ósemki, ale występują także w kształcie ananasa.

Zakup ukulele- sklep stacjonarny czy online

Decydując się na wybór odpowiedniego ukulele musimy wziąć pod uwagę wiele różnorakich czynników. Gdy już podejmiemy decyzję którego właściwie ukulele poszukujemy, należy zastanowić się nad wyborem dobrego sklepu. Lepiej zakupić ukulele stacjonarnie, czy przez internet? Odpowiedź na to pytanie na pewno nie jest jednoznaczna. Obydwie opcje posiadają plusy i wady.

W sklepie internetowym wybór jest na pewno większy, i dostępność instrumentów jest prostsza. Jednakże nie mając doświadczenia z takim instrumentem jesteśmy zdani tylko na siebie, bez wsparcia ze strony sprzedawcy. Nie można zapominać, że nie posiadamy możliwości dokładnego obejrzenia instrumentu czy wysłuchania jego dźwięku, a jest to istotny aspekt.  Z drugiej strony sklepy internetowe kuszą znacznie niższymi cenami aniżeli w sklepach stacjonarnych, poza tym nie w każdym mieście znajduje się sklep z instrumentami.

Jeśli jesteśmy początkujący, dobrym rozwiązaniem byłoby skorzystanie ze wsparcia fachowca stacjonarnie. Jeżeli egzemplarz jaki nas interesuje nie jest dostępny, można go oczywiście zamówić online. W przypadku bardziej zaawansowanych graczy, którzy mają wiedzę o tych instrumentach sprawa wydaje się łatwiejsza, ponieważ mogą od razu zamówić instrument online.