Łóżeczko czy kołyska dla noworodka? – jakie są za i przeciw?

Jeśli jesteś rodzicem noworodka to na pewno pochłonie Cię ten tekst. W sklepach znaleźć można zdecydowanie więcej rzeczy dla dzieci. Jednym z takich akcesoriów jest kołyska drewniana, która w dzisiejszych czasach coraz częściej jest kupowana do domów z noworodkami. Jakie są zalety i wady kołysek drewnianych i w co lepiej zainwestować – kołyskę, czy łóżeczko dla noworodka?

Źródło: Kora – kołyski drewniane w hurcie

Jakie są różnice między kołyską a łóżeczkiem dla noworodka?

Na początek najbardziej oczywistą różnicą jest fakt, że łóżeczko jest stabilne, a kołyska kołysze się, ale co jeszcze różni te dwie rzeczy dla dzieci? Najbardziej czas wykorzystywania. Kołyska drewniana jest świetna dla niemowlaków, ale jedynie do pewnego czasu. Jak tylko dziecko zaczyna samodzielnie siadać, to konieczne jest odstawienie jej na rzecz łóżeczka. Kolejną różnicą jest wielkość mebla – łóżeczka nabędziemy w różnych rozmiarach, mogą być oddzielnym przedmiotem, lub być dostawione do łóżka rodziców. Kołyski przeważnie są nieduże i mają rozmiar około 90x40cm, przez co nie ma problemu z wpasowaniem ich w przestrzeń mieszkania, nawet jeśli jest ono nieduże.

Zalety łóżeczka i kołyski

Zarówno łóżeczko, jak i drewniana kołyska mają zalety. Każdy z tych produktów posiada entuzjastów i tylko od Ciebie zależy, którą rzecz nabędziesz dla swojego dziecka. Największe zalety łóżeczka to:

  • łatwość otrzymania różnych rozmiarów, przez co łóżeczko jest opłacalne i może służyć nawet przez kilka pierwszych lat,
  • modele z regulowaną wysokością poziomu materaca, w konsekwencji najpierw są perfekcyjne dla noworodków, a kolejno można dostosować je dla starszych pociech,
  • przeważnie mają dodatkowe szuflady oraz miejsce na zamontowanie przewijaka, co za tym idzie nie trzeba kupować kolejnego mebla.
Kołyska drewniana bardzo różni się od łóżeczka i mimo, że ma takie samo zastosowanie, jej plusy są zupełnie odmienne, a jest to przykładowo:
  • niewielkie wymiary, przez co będzie pasować nawet do niedużych rozmiarów sypialni,
  • uskutecznia usypianie dziecka, ponieważ jej rytmiczne bujanie jest podobne do bycia w brzuchu mamy,
  • huśtanie się kołyski pozytywnie działa na układ nerwowy niemowlaka i na poprawny rozwój mózgu,
  • nie jest kosztownym przedmiotem, szczególnie jeśli zdecydujecie się kupić ją prosto od producenta kołysek.

Jakie są wady łóżeczek, a jakie kołysek dla noworodków?

Bez dwóch zdań nie jest tak, że produkty te nie są bez wad. Przykładowo łóżeczko nie jest najmniejszym meblem i nie zawsze jest opcja postawienia go tuż obok łóżka mamy i taty. To znowu wiąże się z tym, że doglądanie w nocy noworodka będzie równoznaczne z wyjściem do drugiego pokoju, co dla niektórych będzie uciążliwe. Oprócz tego podczas kilku pierwszych miesięcy życia, noworodek bardzo często śpi w łóżku rodziców, a nie ma takiej sytuacji w przypadku kołyski, która bez problemu stawiana jest tuż przy łóżku. Do największych minusów kołyski drewnianej należy fakt, że nie można stosować jej zbyt długo, dlatego, że może być nieodpowiednia dla dziecka, które bez pomocy rodziców podnosi się i siada. Decydując się na nią trzeba mieć świadomość, że dosyć szybko będzie trzeba kupić łóżko. Oprócz tego niemałym problemem jest przestawianie dziecka ze spania w kołysce drewnianej, na spanie w łóżeczku. Jeżeli dziecko będzie przyzwyczajone do ciągłego kołysania, może nie chcieć zasypiać bez tego efektu.

Jak więc widzicie, zarówno łóżeczko, jak i kołyska, posiadają jakieś wady i zalety. Do rodziców więc należy wybór i zastanowienie się co jest najlepszą decyzją. Bezsprzecznie producenci kołysek robią wszystko, żeby produkty te były popularniejsze, w szczególności, że mają bardzo dobry wpływ na rozwój dziecka, a rodzicom musi na tym najbardziej zależeć.