Najlepsze sposoby na naukę szycia

Kilkadziesiąt lat temu wszyscy szyli, w każdym domu znajdowała się maszyna do szycia i bardzo możliwe, że każdy z nas niejednokrotnie dawał babci lub mamie spodnie do skrócenia albo zwężenia. Później przyszedł czas, w którym to ubrania w sklepach były bardzo tanie i młodzi ludzie przestali całkowicie szyć, nawet ręcznie. Zaczęto pozbywać się dziurawych skarpetek i bluzek zamiast je naprawić. W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej zwraca się uwagę na świadome kupowanie i gdy rękodzieło jest bardzo modne, o wiele więcej osób uczy się szyć. Metod na naukę szycia jest dużo i wcale nie ma potrzeby, żeby nabywać najdroższe materiały z hurtowni, aby ją rozpocząć.

Co jest potrzebne na początku nauki szycia?

Żeby nauczyć się szyć na maszynie, niezbędna jest maszyna do szycia. Jeśli nie jesteście pewni, czy jest to zajęcie dla Was i czy na pewno Wam się spodoba to nie trzeba zamawiać nowej i drogiej maszyny. Na sam początek odpowiednia będzie pożyczona ze strychu nieużywana maszyna lub kupiona za kilkadziesiąt złotych na portalach z używanymi przedmiotami. Nikt nie będzie wymagał również drogich tkanin. Z pewnością trzymacie na dnie szafy zniszczone ubrania, których nie używacie – doskonale nadadzą siębędą doskonałena samym początku. Rzecz, na której nie warto oszczędzać to nici. Najgorsze co może się wydarzyć jak zaczynacie się uczyć szyć, jest zrywająca się nić. Ogromna ilość pasmanterii online ma w swojej ofercie porządne nici.

Gdzie uczyć się szyć?

Jeśli jesteście z większego miasta to możecie rozejrzeć się za stacjonarną nauką szycia. Znajdziecie też dużo zajęć online. Jeżeli jednak chcecie sprawdzić czy jest to coś dla Was, to ciekawym rozwiązaniem będą poradniki internetowe. Bez problemu odnajdziecie wiele filmów na youtubie dla początkujących. Bardzo duża ilość wskazówek znajduje się też na portalach o szyciu. Nie przeceniajcie swoich możliwości. Niezwykle szybko możecie rozmyślić się jeśli postanowicie szyć za trudne rzeczy. Najpierw doskonale nauczcie się szyć prosto. Nie dodawajcie dodatków krawieckich takich jak guziki i suwaki. Z pewnością przyjdzie na to czas. Najpierw spróbujcie uszyć proste ścierki lub poszewki na poduszkę.

Jakie materiały są potrzebne na początek?

Jeżeli właśnie zaczynacie to najlepszym pomysłem jest brać zniszczone ubrania z szafy. Jeżeli nie macie nieużywanych albo zbędnych ubrań albo poszewek na poduszki to zapytajcie się rodziców, czy nie mają czegoś, czego mogą się pozbyć. Do ćwiczenia prostego szycia nie jest Wam potrzebny najpiękniejszy materiał. W momencie, w którym już będziecie umieć szyć proste rzeczy i postanowicie uszyć coś ambitniejszego to warto przejść się do sklepu z materiałami, przejrzeć sklepy internetowe, które specjalizują się w sprzedaży tkanin. Szyjąc na własne potrzeby nie ma sensu zaopatrywać się w ogromne ilości metrów bieżących materiału w hurtowniach pasmanteryjnych. Najpierw zweryfikujcie też jaki materiał kupujecie. Nie każda bawełna będzie identyczna w dotyku. Możecie nabyć elastyczną dzianinę i mniej podatną na rozciąganie tkaninę. Warto pomyśleć co jest Wam akurat potrzebne i taki produkt wziąć.

Podsumowując – jeżeli właśnie rozpoczynacie naukę szycia to nie potrzebujecie specjalnych materiałów i akcesoriów do szycia. Jeśli macie taką opcję to pożyczcie ze strychu maszynę, na której spróbujecie swoich sił. Do nauki nie potrzebujecie kilkunastu różnych ściegów, ale w pełni wystarczający będzie jeden prosty. Najistotniejsze jest tylko, żeby maszyna działała. Nie potrzebujecie też dużej ilości pięknych materiałów. Zacznijcie z rzeczami, które macie i w późniejszym czasie kupujcie to, co będzie Wam potrzebne. Szycie to niesamowicie użyteczna zdolność i z pewnością rewelacyjne hobby, ale miejcie z tyłu głowy, że nie każdy musi to umieć i się tym zajmować.