Najważniejsze informacje o kryptowalutach

Na pewno każdy słyszał o kryptowalutach, ale nie każdy wie czym one właściwie są? Generalnie można powiedzieć, że jest to waluta wirtualna, która nie posiada swojego fizycznego odpowiednika. W chwili obecnej w obrocie na rynku jest dużo kryptowalut, ale najpowszechniejszą z nich jest ta, która została wynaleziona w 2009 roku, czyli Bitcoin. Wirtualne pieniądze przynależą do rozproszonego systemu księgowego opierającego się na kryptografii. Wiele państw na świecie uznaje je za oficjalny środek płatniczy. Oczywiście, aby dokonać transakcji kryptowalutą dany sprzedawca musi uznawać ten środek płatniczy. Rejestr księgowy wszystkich transakcji jest upubliczniony, ale tylko osoby biorące w niej udział mają do niej całkowity wgląd dzięki zastosowaniu pewnych kluczy do szyfrowania. Wchwili obecnej istniejące kryptowaluty działają mniej więcej w ten sam sposób- posiłkują się łańcuchem bloków a ściślej mówiąc na blockchainie. Gdzie kupować wirtualną walutę? Jak wygląda się handel kryptowalutami?

Najistotniejsza cecha wirtualnych pieniędzy czyli decentralizacja

Czym tak naprawdę jest decentralizacja kryptowalut, i na czym ona polega? W skrócie chodzi o to, że kryptowaluty nie są zależne od żadnego organu, czy organizacji. Funkcjonują one w systemie blockhain, przez co nikt nie może podejmować decyzji o ich emisji, ani w ogóle mieć wpływ na ich wartość. Jest to cecha, która przeciwdziała wszelkim manipulacjom kursem. Żadne państwo nie może wpłynąć na ich kurs. W przypadku klasycznych walut wszelkie transakcje wykonywane są z użyciem podmiotu z zewnątrz czyli banku. Bez niego nie jakiegokolwiek przelewu. Jest to z pewnością wada, ponieważ w przypadku awarii w danym banku posiadacze kont pozbawieni zostaliby sposobności dokonywania transakcji. Przy walutach wirtualnych nie ma tego problemu, ponieważ wykonywane transakcje są kontrolowane przez wielu użytkowników w tym samym momencie. W sytuacji kiedy któryś zrezygnuje, na jego miejsce od razuwchodzi kolejny, co jest gwarancją niezawodności systemu. Oczywiście takie rozwiązanie ma też pewne wady. Jedną z nich jest znacznie dłuższy czas transakcji, gdyż zazwyczaj zdolności obliczeniowe użytkowników są niewystarczające. O kryptowalutach z pewnością nie można powiedzieć, że są przyjazne środowisku, ponieważ kontrolowanie takich transakcji wykorzystuje wyjątkowo duże zasoby energii elektrycznej. 

Gdzie nabyć kryptowaluty?

Najwięcej transakcji kupna i sprzedaży kryptowalut odbywa się na kryptogiełdach. Jest to miejsce oferujące wyjątkowo niewygórowane koszty transakcji, oraz wygodę. W tej sytuacji jedynym kosztem jest prowizja, ponieważ kryptogiełdy nie pobierają stawki za założenie konta. Obecnie powstało dużo giełd wirtualnej waluty proponującej przeróżne waluty wirtualne, odróżniają się także pomiędzy sobą jakością zapewnianego bezpieczeństwa. Przed zawarciem transakcji należy zapoznać się z rankingiem giełd kryptowalut, aby mieć możliwość wybrania najlepszą. Nie można zapomnieć, że kryptogiełda nie jest jedyną opcją. Istnieje również możliwość zakupu kryptowalut:
w kantorze z wirtualną walutą,
od innego właściciela kryptowalut,
w bitomacie.
Nie ma wątpliwości, że nie wszystkie kryptowaluty będą dostępne w wyżej wymienionych miejscach, na pewno najbardziej urozmaicony wybór będzie na giełdach. 

Portfel na kryptowaluty – czy istnieje?

Kiedy już staniemy się właścicielami kryptowaluty przez np. kupno na giełdzie pozostaje zadać pytanie jak je przechowywać? Specjalnie w tym celu stworzono tzw. portfele kryptograficzne. Każdy portfel ma dwa szyfry- prywatny i publiczny. Szyfr publiczny można udostępnić innym właścicielom w celu przelania na nasze konto kryptowaluty. Szyfr prywatny jak sama nazwa wskazuje jest jedynie do naszego użytku i służy do logowania do naszego portfela. Z jego użyciem można rozporządzać dostępnymi środkami. Oczywiście nie wolno dopuścić do przejęcia klucza przez inne osoby. Sprawi to do przejęcia naszego portfela przez osoby niepowołane. W sytuacji kryptowalut nie ma opcji oszustwa. To dzięki temu, że każda jednostka ma niepowtarzalny kod, a wszystkie transakcje są rejestrowane. W przypadku jakiejkolwiek nieprawidłowości pomiędzy rejestrami, transakcja z nietypowym kodem jest od razu usuwana przez system. 

Jak płaci się kryptowalutą

Na czym polegają transakcje z użyciem wirtualnych walut? Jest to przelewanie między portfelami, a następnie kontrola wszystkich transakcji przez użytkowników określonej sieci. Aby transakcja mogła się odbyć dany sklep musi oczywiście udostępnić możliwość rozliczania się w ten sposób. Wirtualną walutą oczywiście można również handlować na kryptogiełdach. W sytuacji portfeli walut wirtualnych wyjątkowo istotną kwestią jest dbanie o bezpieczeństwo swojego portfela. Nie można pozwolić na utratę prywatnego klucza, ponieważ nie ma opcji jego odzyskania. W sytuacji kiedy już stracimy klucz użytkownik traci nieodwracalnie wszystkie swoje zgromadzone środki. Należy pamiętać, że obecnie najpopularniejszą kryptowalutą jest bitcoin. Za jego sprawą ten sposób płatności staje się coraz bardziej znany i coraz więcej przedsiębiorców umożliwia opcję dokonywania transakcji walutą wirtualną. W tym momencie w obrocie jest ok. 4000 różnych walut wirtualnych. Przed rozpoczęciem swojej przygody z walutami wirtualnym oczywiście należy się zapoznać z zasadami ich działania i zasadami dokonywania transakcji.