Nowości w księgowości na 2022 rok

Rok 2022 planuje dla nas dużo zmian w należnościach podatkowych. Powstaje reforma Polski Ład, która ma dosyć mocno zrewolucjonizować bieżący system podatkowy. Jakie zmiany w kwocie dochodu wolnej od podatku oraz progach podatkowych będą w roku 2022? Czy są one tak korzystne jak zostały przedstawione przez Polski Ład, czy mimo wszystko wielu Polaków będzie miała więcej strat niż zysków? Na co powinny być przygotowane biura księgowe?

Wyższa kwota wolna od podatku i wyższy próg podatkowy

Kwota wolna od podatku jeszcze w tym roku wynosi 8 000 zł, a osoby do 26 roku życia posiadają zerowy podatek. W 2022 ma ona zostać zwiększona do 30 tys. zł dla każdego, bez względu na zarobki. Co za tym idzie niemal 70% emerytów i rencistów nie będzie wcale rozliczać podatków.

W Polsce od dawna nie były zmieniane progi podatkowe. Co za tym idzie nie jest istotne, że kilkanaście lat wstecz ludzie zarabiali dużo mniej niż obecnie – próg był identyczny jak dziś i wynosi 85 528 zł. W dzisiejszych czasach nie jest to suma niemożliwa do zarobienia w ciągu roku pracy i podwyższenie jej będzie bardzo pozytywnym krokiem. Drugi próg podatkowy pojawi się po przekroczeniu 120 tys. zł.

Jakie zmiany w składce zdrowotnej nas czekają w 2022 roku?

W kolejnym roku zmienione zostaną reguły na jakich trzeba będzie odprowadzać składkę zdrowotną. Aktualnie była to zryczałtowana kwota i każda osoba, która prowadziła działalność gospodarczą płaciła taką samą kwotę za dany rok. Od kolejnego roku wszyscy przedsiębiorcy będą opłacali składkę, która będzie ściśle związana z osiąganym dochodem. Czyli im większy dochód, tym większa będzie składka. Przez to księgowość stanie się trudniejsza a to sprawi, że biura rachunkowe w Gdyni i reszcie kraju będą miały więcej roboty.

W dodatku wszyscy podatnicy zostaną pozbawieni możliwości jej odjęcia. Oznacza to, że w przeciwieństwie do aktualnej sytuacji, od 2022 roku będziemy płacić pełen podatek oraz składkę zdrowotną w wysokości 9%. Będzie to duże zwiększenie obciążeń podatkowych.

Kolejną modernizacją ze składkami zdrowotnymi będzie konieczność opłacania ich przez członków zarządu spółek, którzy do tej pory nie musieli tego robić.

Czy pojawią się zmiany przy wypłatach gotówkowych?

W obecnej chwili przedsiębiorcy mają możliwość opłacania zobowiązań za pomocą przekazów gotówkowych do 15 tys. zł. Jeżeli faktury opiewają na wyższe kwoty – niezbędne jest zastosowanie metody przelewem na konto kontrahenta. W następnym roku kwota ta ulegnie zmianie i zostanie zmniejszona do 8 000 zł. Modyfikacja ta jest spowodowana tym, że większość działań na czarno jest właśnie gotówkowych. Modyfikując tę kwotę zmusza się przedsiębiorców do robienia większej ilości operacji bankowych, a to za to zwiększa transparentność.

Zachętą dla tego typu przedsiębiorców ma być ulga na terminal w podatku dochodowym. Innymi słowy wydatki na kupno i obsługę terminala płatniczego będzie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu i potem odliczyć od dochodu w ramach ulgi podatkowej.

Zmian jest sporo i skierowane są one zarówno do osób fizycznych jak i przedsiębiorców. Więcej roboty pojawi się w biurach księgowych. Praca w księgowości wiąże się z koniecznością aktualizowania wiedzy na temat podatków, dlatego warto odszukać takie biuro rachunkowe, gdzie specjaliści będą mieli najnowszą wiedzę. Stuprocentowo znajdziecie takie miejsce w Gdyni, np. Biuro Rachunkowe Parakairon.