Okulista, optyk, optometrysta – czym się różnią?

Coraz częściej w czasie wolnym siedzimy przed komputerem lub telewizorem. Lekarze oceniają, że większość Polaków ma wadę wzroku. Niestety, są to dolegliwości,  które dotykają nie tylko ludzi starszych, ale również młodych. Dlatego jeżeli podejrzewamy u siebie wadę wzroku, powinniśmy udać się do odpowiedniego specjalisty. Wykona on odpowiednie badania, postawi diagnozę i dobierze skuteczne leczenie, czy okulary. Niemal każdy wie czym zajmuje się okulista w Koszalinie. Ale co należy do kompetencji optyka lub optometrysty? Kiedy warto się do nich udać? Ich wspólnym celem jest troska o dobrą jakość wzroku. Należy dowiedzieć się, do którego specjalisty skierować się zależnie od schorzenia. Czym dokładnie się zajmują?

Kiedy niezbędna jest wizyta u okulisty? 

Niewątpliwie każdy wie czym zajmuje się okulista – jest to lekarz od chorób oczu. Z tego powodu w przypadku jakiejkolwiek dolegliwości dotykającej oczu należy od razu się do niego udać. Postawi on właściwą diagnozę, a później dobierze leczenie. W razie potrzeby może także wydać receptę na niezbędne leki czy okulary. Okulistę należy odwiedzić nie tylko w przypadku gorszego widzenia, ale również przy każdej zmianie w obrębie oczu takich jak: zapalenie spojówki, zaćma, jaskra, ropień, ciało obce. Warto pamiętać, że zawód okulisty wymaga ukończenia studiów medycznych na kierunku lekarskim.Bez wątpienia schorzenia w obrębie oczu można leczyć także w szpitalu na oddziale okulistycznym. Tam okuliści najczęściej robią zabiegi chirurgiczne. Gabinety okulistyczne znajdują się niemal w każdym mieście zarówno większym jak i mniejszym jak np.: Łódź, Trójmiasto, Szczecin, Koszalin. Z usług lekarza okulisty można skorzystać w ramach NFZ, a także prywatnie.

Czym zajmuje się optometrysta?

Nie można zapominać, że tak jak okulista, tak samo optometrysta jest zawodem medycznym. Aby zostać specjalistą w tej dziedzinie należy ukończyć studia ze specjalizacji optometrii, lub studia podyplomowe. Niewiele osób miało styczność z tym zawodem, zwłaszcza osoby, które nigdy nie miały kłopotów ze wzrokiem. Zgodnie z definicją optometria jest dziedziną wiedzy zajmującą się ostrością widzenia, zwłaszcza ochroną wzroku. Krótko mówiąc do tego specjalisty powinniśmy się udać, kiedy mamy problem z ostrym widzeniem, zwłaszcza w sytuacji kiedy musimy podjąć dodatkowy wysiłek aby coś dobrze zobaczyć. Do najistotniejszych zadań optometrysty należy przede wszystkim:

  • wykonywanie badań diagnostycznych w celu oceny zdrowia oczu,
  • diagnostyka ostrości widzenia przy użyciu specjalistycznego sprzętu,
  • badanie nieprawidłowości ruchu gałki ocznej,
  • porady w zakresie profilaktyki narządu wzroku, oraz dopasowanie odpowiednich ćwiczeń gałek ocznych,
  • dobranie okularów, a także soczewek kontaktowych i innych pomocy wspierających ostre widzenie.

Nie można zapominać, że w części krajów takich jak Wielka Brytania, Irlandia, Niemcy czy kraje skandynawskie optometrysta jest specjalistą do którego pacjenci kierują się od razu. Kiedy ewentualny problem przekracza zakres jego kompetencji, wtedy kieruje on pacjenta do okulisty.

W czym może nam pomóc optyk? 

O ile o profesji optometrysty niewiele osób słyszało, tak optyk jest znacznie popularniejszą specjalizacją. Kiedy okulista lub optometrysta wypisze nam receptę na okulary, nasze kroki powinniśmy skierować do salonu optyka. Jest on odpowiedzialny za dobranie właściwych okularów, a jeśli zajdzie taka potrzeba naprawy ich. Warto wiedzieć, że optyk może zdecydować się na ukończenie studiów podyplomowych co umożliwi mu samodzielne przeprowadzanie badania ostrości wzroku. Można powiedzieć, że wówczas optyk otrzymuje drugą specjalizację w zakresie optometrii. W celu dopasowania odpowiednich okularów można udać się do dobrego specjalisty, który będzie potrafił dopasować właściwe oprawki pasujące do kształtu naszej twarzy. 

Inne zawody w dziedzinie badania wzroku 

Nie można zapominać, że specjalizacją w dziedzinie optometrystyki jest również kontaktologia. Odpowiada ona za właściwy dobór szkieł kontaktowych. Zawód refrakcjonisty specjalizuje się w wadach refrakcji układu optycznego. Refrakcjonista ma znacznie mniejsze kompetencje w porównaniu z optometrystą. Aby zdobyć ten zawód należy ukończyć policealną szkołę optyczną albo specjalistyczny kurs zawodowy. Ortoptysta z kolei odpowiada za wspomaganie pracy okulisty, szczególnie w badaniach diagnostycznych czy rehabilitacji narządu wzroku. Kolejną specjalizacją w dziedzinie zdrowia oczu jest tyflopedagog. Pracuje on z dorosłymi i dziećmi od urodzenia niewidomymi. Często specjaliści pracujący z osobami niewidomymi poszerzają swoje kompetencje o kursy umożliwiające prowadzenie zajęć w zakresie orientacji w przestrzeni. Zmysł wzroku jest niezwykle istotny w życiu codziennym, dlatego należy o niego dbać. jeśli pojawia się jakakolwiek dolegliwość trzeba bez zwłoki udać się po poradę do specjalisty, który będzie potrafił dobrać odpowiednie leczenie. Tutaj równie istotna jest profilaktyka, z tego powodu zaleca się regularne badanie wzroku co roku. Szczególnie osoby posiadające na co dzień okulary korekcyjne muszą kontrolować wzrok. Specjalista skontroluje, czy szkła są dobrze dopasowane i czy pomagają w ostrym widzeniu. Zdarza się, że dane szkła nie służą naprawie wzroku i trzeba je wymienić na inne.