Reklamówki foliowe – czy jeszcze są potrzebne?

Torby foliowe stały się stałym składnikiem naszych sprawunków. W jakim celu ponadto używa się jednorazówek? Kiedy wynaleziono siatki jednorazowe? Czy jednorazówki biodegradowalne są lepsze? Czy to klęska toreb foliowych? Dlaczego jesteśmy zmuszeni płacić za reklamówki?

Kiedywynaleziono pierwsze jednorazówki

Nim opatentowano jednorazówki, używano grubych papierowych toreb. Wymyślił je amerykanin, Walter H. Deubner w 1912 roku.  Mężczyzna ten był szefem sklepu spożywczego i chciał ułatwić swoim konsumentom transportowanie sprawunków ze sklepu do domów. Zamysł ten był strzałem w dziesiątkę, papierowe torby dla konsumentów zaczęły stosować sklepy niemalże na całym globie.

Było tak aż do roku 1965. Wtedy to Gustav Thulin Sted – szwedzki inżynier, wynalazł i opatentował pierwszą polietylenową wersję torby foliowej. W mig pozbyła się swego zrobionego z paprieru  pioniera. Jednorazówka była głównie bardziej trwała a do tego nie używaną można było poskładać i przenosić  wygodnie w torbie czy kieszeni.

Dlaczego nazwa “reklamówka”?

Pierwotnie torby foliowe miały być używane do jednorazowego użytku. Po czasie dostrzeżono, że ludzie używają ich wielokrotnie. Spostrzeżenie to sprawiło, że torby foliowe zaczęto wytwarzć z trwalszych surowców. Pozwalało to noszenie cięższych towarów z powodu na zwiększoną żywotność worków foliowych w latach siedemdziesiątych, zaczęto umieszczać na nichreklamę lub znak firmowy marketu z którego przykładowa siatka pochodziła. Tak zrodziła się nazwa “reklamówka”, która jest stosowana do dziś bez znaczenia czy jest ona zadrukowana czy nie.

przy czym jeszcze stosuje się worki foliowe?

Reklamówki stosowane w sklepach przez klientów to oczywiście tylko jedno z zastosowań opakowań stworzonych z plastiku. Każdy producent opakowań foliowych posiada w swojej ofercie także inne potrzebne  wyroby z folii. Są nimi wśród nich: opakowania na żywność, kosmetyki, srodki czystości, worki foliowe do pakowania artykułów do ogrodu, na budowy czy opału a także popularne worki na śmieci, których używamy każdego dnia

Wady i zalety toreb foliowych.

Opakowania foliowe są najpopularniejsze na rynku, nie jest tak przyczyny. Mają one wiele zalet, dzięki czemu w większości sytuacji ciężko jest zamienić je na inną rzecz. Do istostnychplusów toreb foliowych należy ich wytrzymałość. Folia jest bardziej solidna niż np. karton dodatkowo nie przepuszcza wody, niepachnie i pozwala na pakowanie w nią wyrobów o dowolnych kształtach. Do bezsprzecznych zalet worków foliowych należy też ich niska cena oraz waga Worki foliowe są niebywale lekkie, w przeciwieństwie np. od  szkła. Ma to duże znaczenie w czasie przewożenia towarów Pomimo mnogości zalet reklamówki posiadają jedną sporą wadę a konkretnie czas rozkładu. Szacuje się, że jedna torba jednorazowa rozkładać się może nawet kilkaset lat. Tymczasem statystyczny człowiek, pozbywa się reklamówki standardowo już po 25 minutach korzystania

Jak mądrze i odpowiedzialnie korzystać z opakowań foliowych

Zdecydowana większość z nas korzysta każdego dnia  z woreczków i toreb foliowych. Jednak ze względu na środowisko i dobro naszej planety powinniśmy ograniczyć ich ilość lub zadbać o ponowne skorzystanie z surowca.

 Metod istnieje naprawdę wiele Pierwszą z nich jest na przykład użycie niegrubych siatek przyniesionych ze marketu  jako worków na odpady. W ten sposób oszczędzamy pieniądze i odciążamy matkę naturę. Używane jednorazówki  sprawdzą się też świetnie  w ogrodzie , jako ochrona dla roślin przed niską temperaturą  (wystarczy okryć roślinkę siatką i szczelnie obwiązać). 

Bardzo pomysłowym sposobem na wykorzystanie foliowych toreb jest przygotowanie z nich plastikowej “włóczki”. By ją wykonać wystarczy odciąć od reklamówki uchwyty, i dno. Powstanie wtedy pewnego rodzaju tuba, kolejno trzeba  zgiąć ją na połowę i odciąć pierwszy pasek, to będziekońcówka “włóczki”.Następne paski należy wycinać po skosie. Gotowy surowiec wykorzystuje się tak samo jak włóczki wykonane z tradycyjnych  materiałów. W sieci można nawet odszukać filmiki z instrukcją, pokazujące po kolei, jak zrobić z nich dużo ciekawych rzeczy. 

Nim wyrzucisz stos zużytych reklamówek spróbuj je wykorzystać w roli foli bąbelkowej do swoich paczek Sprawdzą się równie wietnie, a Ty zaoszczędzisz i przysłużysz sięświatu.

Reklamówki, czy wciąż są potrzebne?

Stosowanie jednorazówek nadal jest potrzebne i powszechnie stosowane. Wynika to z wielu zalet tych produktów należy jednak korzystać z nich z głową i tylko wtedy, kiedy faktycznie ich potrzebujemy. Gdy tylko jest taka możliwość, zabierajmy własne torby na zakupy a plastikowych używajmy ponownie. Zawsze trzeba też zastanowić się dwa razy nim się coś wyrzuci.Warto pamiętać że odpowiedzialność  za naszą planetę ponoszą nie tylko producenci opakowań foliowych, aległównie my – konsumenci.