Rezonans magnetyczny – fakty i mity

Rezonans magnetyczny (dla przykładu w mieście Gdańsk) to niezwykle popularna i powszechna forma badania, której poddaje się każdego dnia dziesiątki tysięcy Polaków. Mimo tej powszechności, może się wydawać, że mało kto zdaje sobie tak naprawdę sprawę z tego, jakiego rodzaju jest to badanie. Co więcej, powstało także wiele mitów dotyczących samego procesu, które zdecydowanie warto obalić (lub potwierdzić). Zapraszamy zatem do zapoznania się z kilkoma faktami na temat tego ciekawego sprzętu, jakim jest rezonans magnetyczny.

Rezonans magnetyczny – takie są fakty

Przede wszystkim warto wyjaśnić, jak samo badanie przebiega. Pacjent, który musi stawić się na takim badaniu, kładzie się i zostaje wsunięty do swoistego rodzaju tuby, w której odbywa się rezonans. Podczas badania nie może się ruszać, ponieważ grozi to niezbyt jasnymi wynikami. Ze względu na to, że w środku jest stosunkowo ciasno, to pacjenci, którzy cierpią na klaustrofobię, mogą nie być przesadnie zadowoleni z przebywania wewnątrz – to jest mit, który oficjalnie potwierdzamy. Na dyskomfort mogą wpływać także donośne, niepokojące dźwięki wydawane przez tubę. Dlatego wiele osób decyduje się na skorzystanie ze wsparcia specjalnych zatyczek do uszu.

W przypadku gdy szukasz przychodni, gdzie przeprowadzisz rezonans głowy z kontrastem w Trójmieście, sprawdź cennik EuroRadiology Rezonans Magnetyczny.

Mity na temat rezonansu magnetycznego

Jednym z najbardziej powszechnych mitów jeśli chodzi o rezonans magnetyczny jest ten, wedle którego rezonans magnetyczny umożliwia uzyskanie w pełni dokładnych wyników oraz natychmiastowe zdiagnozowanie choroby lub przypadłości. Owszem, badanie rezonansem może przynieść ogromne korzyści w trakcie leczenia, ale raczej jako uzupełnienie poprzednich badań. W związku z tym rezonans magnetyczny nie powinien być jedyną drogą diagnozy.

Jak przygotować się do badania rezonansem magnetycznym?

Przed badaniem powinno się zrobić wyniki poziomu kreatyniny. Zalecane jest to nie tylko, kiedy w planie jest rezonans z kontrastem, podczas badania może okazać się, iż jednak badanie z kontrastem jest niezbędne. To samo dotyczy pojawienia się na rezonansie na czczo. Pacjent powinien powstrzymać się od przyjmowania posiłków między 6-8 godzin przed badaniem. Lekarze rekomendują, aby pohamować się od picia przed badaniem rezonansem magnetycznym, ale pojawiają się też głosy, które zalecają wypicie dużej ilości wody. W owej kwestii powinno się zdać się na lekarza. Warto zapytać go o to, jak najlepiej postąpić w tej sytuacji.

Kiedy przygotowujesz się na badanie, unikaj stosowania w tym dniu makijażu czy lakieru do włosów. Wśród składników dużej ilości kosmetyków można znaleźć drobiny metalu, mogą one zniekształcić obraz uzyskany w trakcie rezonansu. Przedmioty, które posiadają metalowe elementy takie jak spinki do włosów, okulary lub zegarki trzeba pozostawić przed wejściem. To samo dotyczy elementów ubioru, przed badaniem nie trzeba ściągać ubrań, jeśli jednak wbudowane są w nich kawałki metalu takie jak zamki lub guziki, będziesz poproszony o ich ściągnięcie. Ubiór powinien być także komfortowy, aby pozostając w bezruchu, nic nie drażniło Cię w trakcie badania.

Wskazania do badania rezonansem magnetycznym

Kolano

Rezonans magnetyczny może być bardzo pomocny przy podejrzeniu uszkodzenia więzadeł, kaletek maziowych i łąkotek. Takie badanie wykonywane jest również, żeby wykryć zwapnienia, torbiele lub zmiany przeciążeniowe w obrębie kolana. Skierowanie na rezonans magnetyczny z kontrastem można otrzymać przy podejrzeniu takich zmian jak zapalenie błony maziowej, pęknięcia łąkotki, martwicy kostno – chrzęstnej i zmianach chrząstki stawowej. Pierwsze symptomy, które powinny Cię zaalarmować to ból, obrzęk i ograniczona ruchomość kolana. Te oznaki mogą mówić o postępującym procesie chorobowym w kolanie, w takiej sytuacji nieocenioną pomocą w diagnozie może być rezonans magnetyczny.

Kręgosłup

Bazowym zaleceniem do wykonania rezonansu magnetycznego kręgosłupa, jest jego ból. Dolegliwości bólowe uniemożliwiające poruszanie się, a także drętwienie kończyn to częste uzasadnienia, dlaczego pacjenci decydują się na badanie rezonansem. Jest to jedna z metod diagnostyki rdzenia kręgowego. Podczas tego badania można wykryć jamistość rdzenia, wodordzenie a także rozszczepienie rdzenia. Pozostałymi wskazaniami do zrobienia rezonansu magnetycznego kręgosłupa jest przypuszczenie gruźlicy kręgosłupa, nowotworów kanału kręgowego lub choroby zwyrodnieniowej. Gdy jest podejrzenie zmian nowotworowych lub zapalnych, zaleca się wykonanie rezonansu z kontrastem.

Głowa

Rezonans głowy może się okazać niezbędnym narzędziem rozpoznawczym w momencie, gdy różne sposoby nie dały właściwej liczby danych do uzyskana diagnozy. Gdy istnieje podejrzenie, że w mózgu albo pniu mózgu utworzyły się zmiany nowotworowe, wahania hormonów podpowiadają szansę na zaburzenia przysadki mózgowej lub nastąpiły zmiany w zachowaniu sugerujące choroby neurologiczne, możliwe, że będziesz skierowany na badanie rezonansem magnetycznym. Objawami, jakie mają prawo Cię niepokoić, jest ból głowy, zawroty, szum w uszach, zaburzenia równowagi czy niewłaściwe reakcje na bodźce.