Tajniki stomatologii estetycznej – co powinno się wiedzieć odnośnie implantów stomatologicznych

Współcześnie jedną z prężnie rozwijających się dziedzin medycyny jest stomatologia estetyczna. Pozwala ona przywrócić zdrowy i piękny uśmiech. W gabinetach bardzo często wykorzystywane są implanty stomatologiczne, dzięki którym można odbudować brak zęba. Co koniecznie warto wiedzieć odnośnie implantów zębowych?

Tekst powstał w oparciu o wiedzę gabinetu Dental House, specjalizującym się w implantach dentystycznych.

Implanty zębowe – kilka słów wprowadzenia

Implant stomatologiczny to bardzo ważna część konstrukcji, która pozwala na zrekonstruowanie utraconego zęba. Jest to śruba montowana w miejscu dawnego korzenia. Implant pozwala na późniejsze założenie korony protetycznej. Implanty stomatologiczne wykorzystuje się do rekonstrukcji zęba lub większej części zgryzu. Głównym zadaniem implantu jest możliwość rekonstrukcji jednego zęba lub części zgryzu. Jest on sztucznym korzeniem, do którego możliwe jest późniejsze założenie korony protetycznej.

Dla kogo implant zębowy będzie najlepszym wyjściem?

Implanty stomatologiczne polecane są osobom, które wskutek rozmaitych czynników straciły swoje naturalne uzębienie. Do najczęściej spotykanych przyczyn zalicza się zaawansowane uszkodzenie zębów przez próchnicę lub paradontozę. 

Trzeba pamiętać, że implanty zębowe nie nadają się dla każdego. Wyróżnia się pewne przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Na założenie implantu nie mogą zdecydować się na przykład kobiety w ciąży i osoby poniżej 17 roku życia – gdyż w tym okresie rozwijają się kości szczęki. Innym przeciwwskazaniem będzie cukrzyca, nowotwór czy wady serca.

Jak wygląda założenie implantów zębowych?

Pierwszym krokiem do wszczepienia implantów stomatologicznych jest dokładny wywiad z pacjentem. Podczas konsultacji wykonywane jest również zdjęcie rentgenowskie czaszki. Lekarz ocenia czy założenie implantów będzie możliwe i bezpieczne. Założenie implantów najczęściej nie trwa dłużej niż 2 godziny i odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Po wstawieniu implantu zębowego powinno się ograniczyć jedzenie przez najbliższe kilka godzin, a w kolejnych dniach warto zrezygnować ze spożywanie ciepłych posiłków.

Implanty stomatologiczne można podzielić na jednofazowe i dwufazowe. Wybór odpowiedniego rozwiązania należy do lekarza i dokonywany jest po konsultacji. Znacznie popularniejsza jest opcja dwufazowa. Ich montaż dzieli się na dwa etapy: na początku zakłada się śrubę, a następnie po wygojeniu można przystąpić do przymocowania korony protetycznej. W niektórych przypadkach specjaliści wybierają jednofazowe implanty, dzięki którym można założyć śrubę razem z z koroną, a zabieg trwa zdecydowanie krócej.