Ukulele sopranowe czy tenorowe – które wybrać?

Jeśli dopiero co postanowiłeś zacząć lekcje gry na ukulele to prawdopodobnie wklepałeś w Google: ukulele i pojawiło Ci się kilka przeróżnych rodzajów. Na ogół spotykane są ukulele sopranowe i tenorowe, ale istnieje też pare innych typów, takich jak koncertowe albo basowe. Różnią się one nie tylko nazwami, każdy z nich jest polecany dla innych osób, a niedoświadczony muzyk będzie miał lekki problem przy kupieniu dopasowanego instrumentu.

Rodzaje ukulele i podstawowe różnice

Podstawowa rozbieżność pomiędzy tymi dwoma instrumentami to barwa dźwięku. Ukulele sopranowe ma dźwięki wysokie i cienkie, tenorowe natomiast będzie charakteryzowało się dźwiękiem głębokim i mocniejszym.

Druga różnica to wielkość. Ukulele sopranowe jest najdrobniejszym z rodzajów ukulele i mierzy około 53cm. Tenorowe natomiast jest dużo większe bo mierzy aż 66cm. Ten instrument będzie więc idealny dla osób, które już umieją na nim grać lub wcześniej miały styczność z gitarami. Będzie też idealne dla osób o większych dłoniach, ponieważ progi mają szerokie rozstawienie. Jasne jest, że typowe ukulele musi mieć 4 struny. Na rynku można zobaczyć ukulele 6 strunowe, jednak nie jest to oryginalne ukulele a guitalele.

Ostatnia już różnica, która łączy się lekko z rozmiarem instrumentu to ilość progów. Zważywszy na to, że różne rodzaje ukulele są innego rozmiaru, ukulele sopranowe ma mniejszą ilość progów niż ukulele tenorowe. Najczęściej to mniejsze ma 12-15 progów, a większe od 17 do 19. Warto tu także powiedzieć o ukulele koncertowym, ma on średni rozmiar, większe od sopranowego, krótsze od tenorowego i ma od 15 do 17 progów.

Szeroką gamę instrumentów znajdziesz w przyjazne-ukulele.pl – ukulele sopranowe i inne. 

Z czego wykonane jest ukulele?

Ukulele zazwyczaj wykonywane jest z drewna. Można wyróżnić kilka najpopularniejszych jego typów, przykładowo mahoń, świerk czy najpopularniejsze na Hawajach drewno koa. Ale drewno nie jest jedynym materiałem, z jakiego jest robione ukulele. Na rynku znajdziesz również instrumenty zrobione z włókna węglowego a także z tworzywa ABS, które jest łączone z drewnem. Oprócz tego istnieją także takie robione ze sklejki. Kosztują prawie dwa razy mniej niż takie drewniane.

Tworzywo, z którego jest wykonywane ukulele wpływa na jego dźwięk i ton, na przykład instrument zrobiony z włókna węglowego jest głośniejszy i ma ostrzejszą barwę niż takie które jest drewniane. Różnica między dźwiękiem ukulele drewnianego a takiego ze sklejki jest niewielka.

Na co zwrócić uwagę kupując ukulele?

Chcąc kupić ukulele dobrze jest na początku wybrać jego dobrany dla nas typ. Ukulele sopranowe jest malutkie i definitywnie nie będzie pasowało osobie o wiekszych dłoniach i większych palcach. Będzie ona miała problem z chwyceniem odpowiednich chwytów. Będzie za to doskonałe dla dziecka albo niskiej osoby o chudych palcach. Na ukulele tenorowym ciężko będzie się grało osobie niedoświadczonej, dlatego jest to jednak typ dla doświadczonych muzyków, ewentualnie dla takich z dużymi dłońmi.

Kolejną kwestią jest tworzywo,z którego jest zrobione ukulele. Jeżeli instrument będzie dla dziecka, albo planujemy z nim podróżować, alternatywą może być kupienie ukulele z tworzywa sztucznego, które jest trwalsze i mocniejsze. Trzeba jednak uwzględnić wtedy, że barwa nie będzie tak ciepła i charakterystyczna. Jeżeli natomiast oglądamy ukulele drewniane, a dopiero zaczynamy przygodę z grą i nie jesteśmy pewni, czy za kilka tygodni gra na instrumencie nie przestanie nam się podobać – pomyślmy, czy nie warto jednak kupić takie zrobione ze sklejki. Kosztuje ono prawie dwa razy mniej, a barwa jest niemal taka sama jak takiego z litego drewna.

Ostatnią ważną kwestią jest sprawdzenie czy ukulele jest poprawnie zrobione. Chodzi tutaj o to, czy wszystkie łączenia są porządnie wykonane, czy gryf jest prosty i czy struny nie są za daleko albo za blisko gryfu. Te elementy mają duży wpływ na komfort grania, a przez to, mogą przyczynić się do tego, że początkujący dosyć szybko się zrazi.